| Malsh a întrebat:

vreau sa imi iau o masina in rate.Peste un an fac 18 si as vrea sa o cumpar de acum ca sa mai plătesc din rate.Intrebarea este ce as putea face cu ea, poate sa scot si un banut(parintii mei nu au carnet)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nici o banca din lume nu poate sa-ti dea rate, daca nu ai 18 ani impliniti si nu ai adeverinta de salariat, ca esti angajat de minim 1 an de zile.
Oricum nu ar merita sub nici o forma sa cumperi o masina ca sa o tii in garaj 2 ani de zile, pana implinesti tu 18 ani si poti da de carnet, asta in situatia in care ai tai, ar face imprumut bancar si ar cumpara ei masina.
In ce priveste scos bani cu ea, este practic imposibil in primii ani, pana achiti ratele bancare.
Dar stai cuminte, ca mai devreme de 3-4 ani nu poti sa-ti iei imprumut bancar, odata ce ai doar 16 ani si nu ai nici 12 luni muncite.
Ca sofer profesionist, oricum nu te va angaja nimeni, daca esti in primul an de soferie.
Eu spun sa te calmezi, ca maia i cativa ani sa termini liceul si apoi sa dai de carnet, sa-ti iei masina samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E una din cele mai stupide idei pe care le am auzit. De ce ai vrea sa iti iei o masina cu care nu ai ce face si cand ai ce face sa fie deja veche?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să o închiriezi unui taximetrist.

| zeuspebepeee a răspuns:

Frate, imi pare rau sa aud de situatia ta. o idee ar fi sa transporti oameni dintr-o tara in alta contra cost, sau sa te faci Uber, curier la UberEats / FoodPanda. Astea sunt cateva idei, oricum multa bafta frate.

| suntserios a răspuns (pentru zeuspebepeee):

Si oare cum o sa transporte oameni cand el nu poate conduce masina aia?