| TsonPing a întrebat:

Vreau sa-mi clasificati "cele mai bune" firme de Jante si de Anvelope. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NeeSan a răspuns:

Bun. O sa iti clasific jantele in functie de pret si rolul lor.
ESR si XXR - Jante ieftine, calitate relativ buna, arata bine (dupa mine) dar is grele. Le-as recomanda doar pentru daily use si autocross.
Enkei - Jante ieftine, usoare, calitate foarte buna, au unele modele plictisitoare dar si unele faine. Le-as recomanda pentru daily use si track use. Mai ales modelul RPF1.
Rota - Eu am folosit astea personal pe o Miata NA, modelul BM8 care ii old-school japanese in stil shakotan. Pot spune ca pentru pretul lor sunt foarte bune din punct de vedere calitate-pret, is mai usoare decat cele stock si un model fain. Le recomand.
Ti-am scris sus niste jante ''entry-level'' ca sa zic asa. Acuma iti zic unele mai premium.
Work - Scumpe dar merita. Nu am avut personal dar din ce am auzit si din ce am citit sunt cam zeii in ce inseamna jante. (zeii la jante is japonezii in general pentru ca pana si cele mai populare si dorite modele BBS sunt fabricate in Japonia...) sunt din anii 70 pe piata deci au o vechime in domeniu. Cred ca au pagina de wikipedia deci daca vrei sa aflii mai multe despre ei poti citi dar cred ca ai auzit de jantele alea.
SSR (speed star racing) - Una dintre cele mai vechi firme de jante japoneze. Foarte calitative dar scumpe, la fel ca si Work.
Volk/Rays - Din nou... La fel ca si work dar mai ieftine.
BBS - Mai trebuie sa scriu despre astea?
Weds - Pentru astea nu o sa scriu mult pentru ca is mai mult de VIP/Bippu.
Cam atat, mai exista si altele bune cum ar fi Rotiform, TSW, etc.
Nu prea ma stiu cu anvelopele deci nu o sa scriu.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Cele mai bune marci" exista doar in capul snobilor, mai ales sub forma de clasament. Nu vorbim de un singur produs de la fiecare firma, ci de niste branduri, care in economia actuala produc sute de modele, in zeci de tari. Ba chiar, firme necunoscute lucreaza sub numele lor. Asa cum instalatiile electrice ale masinilor premium (BMW), se produc in marginea orasului Bistrita, si in alte zone de genul.
Marci cu renume ar fi BBS, ATS, Borbet, si multe altele.

| Violetacatalina a răspuns:

Eu le ador pe cele BBS. Acum fiecare cu ce ii place.