| Madalin_Vochescu_1996 a întrebat:

vreau sa pun gpl pe masina. Imi puteti spune ce este de facut in cazul in care masina nu este pe numele meu ( este pe numele tatalui care a decedat, taxa de succesiune a fost facuta dar a ramas in continuare pe numele lui ). Ce este de facut in acest caz pentru a putea trece instalatia gpl in cartea masinii? Se poate fara a fi nevoie sa trec masina la numele meu?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la firmele autorizate pentru montarea GPL-ului, sa vezi daca omologarea data de ei e suficienta, sau trebuie sa mergi la RAR; probabil trebuie sa mergi la RAR, dar acolo de obicei se poate prezenta oricine cu masina, atat timp cat prezinta toate actele.
Eu de exemplu am prezentat masini care nu erau pe numele meu, pentru:
- certificat autenticitate
- recuperare certificat retinut
- omologare (creare carte de identitate).
Deci cred ca merge sa mergi tu si pentru mentionarea GPL-ului in actele masinii. Acolo se completeaza o cerere de activitate RAR, unde scrii pe cine reprezinti (proprietarul), si ce doresti.
Cred ca gasesti informatiile astea pe www.rarom.ro la intrebari frecvente.