| vlydi a întrebat:

vreau sa vopsesc carenele unui atv,am pistol electric, insa cum ar trebui sa procedez? din cate stiu eu se slefuieste suprafata se aplica 3-4 straturi de vopsea si se da cu lac dar ce vopsea sa folosesc si lacul cum sa il aplic sa il amestec cu vopseaua sau sa dau peste? si cu ce as putea sa il slefuiesc?

Răspuns Câştigător
| Yamaha123 a răspuns:

speli "carena"
2. o "freci" bine cu smilgher de 800 pana uniformizezi toata suprafata (zgarieturile adanci se scoti din smilgher), obligatoriu cu apa si fara graba, fara sa aplici presiune mare pe o suprafata mica
3. speli din nou de praf toata carena si-ti verifici "lucrarea"
4. speli cu decapant
5. aplici grundul (daca grundul e ieftin gen. 9 lei spray-ul... o sa-ti "branzeasca" vopseaua la aplicare)
6. dupa ce se usuca bine de tot grundul iei din nou la smirghel tot cu apa, usurel si cu talent (sa-ti placa tie cum arata suprafata)
7. apoi aplici primul strat de vopseaua iar daca nu-ti place s-au nu ai "mana" trebuie sa-l aplici si pe al doilea ca sa iasa perfect (atentie, fara scursuri, praf sau firisoare)
8. acum urmeaza cea mai grea parte, sa aplici lacul, daca-l dai subtire nu luceste, nu are duritate si-ti iese uniform... daca-l dai prea gros se scurge...
9. daca ti se scurge vopseaua s-au lacul sa nu incerci sa stergi cu carpa imediat pentru. ca mai rau faci, lasi sa ce usuce bine si uniformizezi cu smilgher picatura, apoi dai din nou vopsea sau lac.
Bafta!

| vlydi explică (pentru Yamaha123):

Are ceva daca dau grundul si lacul tot cu pistolu?

| Yamaha123 a răspuns (pentru vlydi):

Nu!

3 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Vldy, daca ai pistol electric nu-ti recomand sa vopsesti!