| ROBBYSHOW a întrebat:

Salut tuturor.Am un golf 4 1.4 16V si nu mai pornește nici măcar nu da sa pornească dau la automat si nimic.in bord este aprins martorul de ABS Airbag si baterie.Am observat ca si geamurile electrice si ștergătoarelor merg mai lent si claxonul se aude cam încet.O fi de la baterie sau un consumator? Precizez ca nu am lăsat nici un far aprins sau casetofon. Aștept un răspuns mersi.

13 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Masina aia sigur e facuta se se incuie si manual nu numai automat cu inchidere. Chip-ul este doar pentru pornire in caz de furt (daca nu ai chip porneste pentru cateva secunde, sau deloc)

Daca tii neaparat sa o incui din telecomanda, deschide capota si o lasi deschisa, incuie masina cat inca mai ai bateria pe masina. Dupa ce s-a incuiat da-i bateria jos, inchide capota si mergi cu ea in casa la incarcat.
Pentru descuiat sigur descui manual doar usa soferului ca sa poti deschide capota (producatorul s-a gandit si daca ramai fara baterie sa o poti descuia)

Si da, ai probleme cu bateria, din acest motiv nu porneste.

Mult succes.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Invarte, sau nu invarte?
Daca nu invarte, incarca bateria.
Daca invarte degeaba, incearca cu a 2-a cheie, daca o ai, si daca tot nu, cheama pe cineva de la service sa-ti faca diagnoza, sau tracteaza masina la service.

| SkyPilot a răspuns:

Incepi prin a reincarca bateria. Multe masini au o comportare stranie la pornire cand nu mai au baterie. Incearca sa o pornesti luand curent de la altcineva.

| ROBBYSHOW explică (pentru SkyPilot):

Nu prea am de la cine sa iau curent si ma gandesc daca scot bateria si o duc in casa la incarcat cum mai inchid masina ca am inchidere centralizata.masina sta undeva la strada nu am garaj

| SkyPilot a răspuns (pentru ROBBYSHOW):

Daca e pe strada rogi un vecin, sau pe cineva care trece. Sper ca ai cabluri.
Nu ai si cheie clasica la ea?

| ROBBYSHOW explică (pentru SkyPilot):

Cum adica clasica. pornirea e pe cip si inchiderea e centralizata?

| RB26DETT a răspuns (pentru ROBBYSHOW):

Ar trebui sa ai cheie tip briceag, apesi pe butonul ala, iese partea metalica, incui masina ca si cum ai incuia usa de la apartament/casa!

| SkyPilot a răspuns (pentru ROBBYSHOW):

Pentru usa soferului eu am o cheie clasica, mecanica. Nu am verificat daca masina se incuie singura cand ii scot bateria, dar daca o incui eu ramane incuiata. Am patit-o odata si eu cu bateria, dar eu am un booster si am pornit-o cu el.

| ROBBYSHOW explică:

Pai știu ca am tip briceag dar dacă încui fără Cip nu se încuie numai cea de la șofer sau se încuie toate 4?

| ROBBYSHOW explică:

Si cu portbagajul cum rămâne?

| ROBBYSHOW explică:

VrumVrum. Nu ovare absolut de loc.

| ROBBYSHOW explică:

Învârte scuze

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ROBBYSHOW):

Atunci cauta sa incarci bateria, sau macar sa iei curent de la cineva cat sa pornesti, apoi o lasi pornita 10 min, si iesi la drum vreo jumatate de ora, sa se incarce in mers.