| andreyiu a întrebat:

Salut tuturor. Am venit din uk cu masina personala, cumparata acolo, si as vrea sa o vand in Romania. Masina este in stare functionala si as vrea sa o vand ca atare, dar fara sa o inmatriculez. Toate actele sunt in regula. Care este procedura?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si de ce nu vrei sa o inmatriculeze cel carui i o vinza ca nu pricep? E problema lui ce face dupa ce o cumpara

| OldSoul a răspuns:

Contract de vanzare cumparare intre tine si noul proprietar si vei lua din cartea de identitate(cea de uk) de la punctul 11 in jos acea bucata de hartie, vei avea nevoie de ea sa poti radia masina in uk.

| popa07ady a răspuns:

Asa cum a zis si primul raspuns.Iti urez bafta! Eu nu am reusit sa vand masina din UK

| andreyiu explică (pentru popa07ady):

Ar trebui sa cauti undeva mai pe la tara...acolo am vandut o rabla de fiat de Bulgaria cu bani frumosi si fara probleme ulterioare...nu am dat teapa, dar omul avea nevoie de ceva mai bun decat caruta cu cai. Daca ai masina scumpa

| popa07ady a răspuns (pentru andreyiu):

M-am intors cu ea in UK.Ideea este ca nu prea mai aveam chef sa pierd 2 zile pe drum la volan.Vin 15-20 zile in concediu in RO.Iti dai seama ca nu am timp sa alerg dupa cumparatori.

| ToANewUnderstanding a răspuns:

Iti gasesti client si faci contract de vanzare-cumparare cu el.

| andreyiu explică (pentru ToANewUnderstanding):

Pai si actele de uk care sunt pe numele meu, i le dau celui care o cumpara? sau trebuiesc trimise la DVLA pentru schimbarea numelui? ...sau contractul de vanzare-cumparare redirectioneaza tot ce e pe numele meu pe numele cumparatorului?

| ToANewUnderstanding a răspuns (pentru andreyiu):

I le dai lui, iar el le actualizeaza pe baza contractului, cand va scoate alte numere.