| Ferii a întrebat:

Salut tuturor, cat consuma un mazda rx8 1.3?
Si imi puteti recomanda cateva masini care seamana cu mazda rx8?

Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

E motor rotativ pe rx8, adică ai combustie în 2 camere simultan, ceea ce face sa consume cam cât un motor de 2.6. Dar și puterea e tot cam aia. În unele tari motoarele rotative sunt trecute la impozit ca și dublul capacității.
Oricum, e foarte dificil sa trăiești cu un motor rotativ. La oprire trebuie turat pana la 8000 rpm, motorul se schimba la 50.000 km, întreținerea e scumpa, etc.
Mai bine te uiți la Rx6 /7, Honda S2000, Mercedes Slk, Toyota Celica, BMW seria Z, Opel Speedster, Smart Roadster sau chiar un Lotus.
Totul depinde de buget și de preferințe.