| AdiMihai25 a întrebat:

Salut tuturor.
FUNDA cine ma ajuta!

La cat timp este necesar schimbul la o masina pentru :
Ulei motor
Ulei diferential
Ulei cutie viteze
Lichid de frana
Antigel
Lichid servo

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Se schimba la cat spune aia pe uliul cel cumperi, in ziua de azi sunt Uleiuri ce se schimba la 4-5 mii sau la 30 mii km.si pui de vascozitatea din specificatiile fabricantului, adica din carte.
Antigel nu schimbi niciodata, doara completezi daca e nevoie.
Ulei la transmisie vezi ce spune pe sticla de fluid de transmisie sau ce spune cartea masinii.
Fluid de directie la fel nu schimbi deloc, verific daca e la nivel si doara completezi
Lichid de frana la fel, nai treaba.
Nu te lua dupa mai stiu care sa schimbi toate astea ca nai de ce.

| Sofer a răspuns:

Ulei motor se schimba la 12 luni /10.000 km.
Eu as schimba ulei diferențial și cutie de viteze la fix 5 ani sau 100.000 km cu condiția sa fie cutie manuala. La cutie automata la 50.000 km se schimba uleiul.
Lichid frână se schimba la 2-3 ani
Antigel la fiecare schimb de distribuție la 5 ani.
Lichid servo încă nu am schimbat dar nu sunt probleme. Tot la 5 ani l-aș înlocui și pe asta.

| RaduRobertRO a răspuns:

Informatiile sunt in cartea tehnica si cum ai garantie la dealer. Pe de alta parte la masinile noi ai astfel de informatii in infotainment, schimbul de ulei se face la 12 luni, sau dupa cum zice constructorul. Difera de la masina la masina. In perioada de garantie trebuie sa mergi cu ea la revizii. Mai nou toat elicgidele se schimba la termen sau in fuctie de uzura [ infotainment ].