| AdiMihai25 a întrebat:

Salut tuturor.
La motorul diesel arderea nu este asa completa ca ceilalti combustibili aferenti.
De aceea in timp se poate aduna in rezervor nisip si resturi rezultate din arderea motorinei.
Este necesar / indicat curatarea rezervorului macar odata la 10 ani?
Funda,

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu e necesar dacă alimentezi de la pompă și nu de la tractoriști

| Daniel323 a răspuns:

Ce legatura are arderea care are loc in cilindri cu rezervorul?

| Whitesnake99 a răspuns:

Curatat injectoare periodic. Si intretinere DPF si turbina. Fara mers cu rezervorul gol pentru a evita nevoie de a amorsa manual pompa. Rezervoarele n-au nicio treaba.

| Frank51 a răspuns:

Trebuie curățată galeria de admisie și egrul, sau mergi mai turat pe autostradă. Eu curăț egrul din mers pentru ca stau tot timpul pe la 3500rpm. Rezervorul din păcate nu are legătură, îți recomand să citești o carte despre mașini sau să te uiți la principiile de funcționare pe YouTube.

Bula
| Bula a răspuns:

In rezervor n-au cum sa se adune resturi de la arderea motorinei.
Daca se aduna prea multa mizerie in rezervor, atunci se poate curata. Insa, accentul se pune pe filtrele montate pe calea de combustibil, sa fie curatate /schimbate cand trebuie.

| relian a răspuns:

laughing hai ca asta e tare de tot.Ce-s aia "ceilanti combustibili aferenti"? si ce legatura are rezervorul masinii cu prefectura,tu realizezi ce spui?laughing
Rezervorul il poti schimba,dar nu vad rostu,este din plastic,inauntru are sita, filtru cum ii mai zice.
Dar de ai probleme cu rezervoru sa curga, sau este infudat cu nu stiu nici eu, poti sa-l cureti, stii cum fac oamenii, cand nau de lucru isi fac ei singuri laughing