| Prema111 a întrebat:

Salut tuturor.Sa presupunem ca la o masina motorul nu este omologat in acte si proprietarul da peste un control arr in trafic. Din cate am citit in Codul Rutier, refuzul de verificare tehnica a autovehicolului se plateste cu 6 puncte amenda. In afara de aceste 6 puncte nu am vazut alte sanctiuni precum ridicarea certificatului de inmatriculare. Imi puteti da mai multe detalii? Ce se mai poate intampla in afara de obtinerea celor 6 puncte?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara omologare nu poti inmatricula masina. De altfel se sanctioneaza lipsa ITP, cu retinerea certificatului de inmatriculare si amenda destul de serioasa.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.102.(1)Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
1.conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat;"
In prezent amenda este de la 1.305 lei la 2.900 lei, iar daca platesti in 48 de ore este de 652, 50 lei.

| Prema111 explică:

Ioan, sa spunem ca ITP-ul il iei. Eu vorbesc numai de refuzul de a controla tehnic masina in momentul in care te opreste. Imi va zice probabil, deschide capota sau ceva de genul. Iar eu avand ITP valabil, ma opun si nu vreau control tehnic al masinii.

| suntserios a răspuns:

Sa spunem ca nu iei ITP ul totusi

dar daca printr o minune spagara il iei, si te opui unui control ulterior poti ramane fara permis pentru ca aceste controale se fac in prezenta politie rutiere si daca te opui inseamna ca nu respecti indicatiile politistului rutier.

Poti ramane si fara certificat si sa vezi atunci bucurie cand o sa mergi cu masina la RAR

| Prema111 explică:

Dar de ce sa dai spaga domnule? Mergi cu alt motor numai intre ITP-uri chiar daca e bataie de cap cu montatul si demontatul. Eu zic una voi ziceti alta. Va trebuie 1000 de explicatii.

| suntserios a răspuns:

Mergi cu alt motor intre ITP uri... mentalitate de roman, orice doar sa tragi cuiva o teapa si sa nu fii legal.

Pe bune acum, decat atat munca si bataie de cap nu ar fi mai simplu sa il omooghezi si gata?