| VEVOLAND a întrebat:

Salut tuturor. Vreau sa achizitionez ca prima masina un seat ibiza an 2002, 132k km dar are motorul de 1.2 pe benzina. Tin sa precizez ca am 19 ani si am permisul doar de 1 an. In acest timp am mai condus un 320d 2006 si un passat 1.6 din 2011. Credeti ca se va simti rau diferenta de putere? Stau in belgia si l-am gasit aici la 1.900 euro dar si cu 12 luni garantie. Arata ok ca masina iar interiorul arata mult mai bine decat ma asteptam dar aud peste tot ca trebuie impins de la spate pentru o depasire. Vreau o masina in 2000 euro ca dupa mai trebuie sa dau 1200 euro pentru taxe si restul si pana acum ibiza si ford mondeo mi-au iesit in fata. Ceva pareri?

Răspuns Câştigător
| ioanaKevlar a răspuns:

Cu 1.2 la depasire o sa ti-o ia mai greu din loc, nu te poti baza pe ea ca atunci cand are motorul de 1.6. Seat Ibiza e masina buna, dar la banii aia zic ca gasesti ceva mai bun. Nu te grabi sa iei cu 2k euro o masina cu motor de 1.2 din 2002. Cauta pana gasesti una mai buna - ori cu motor mai mare, ori un pic mai noua. Bafta!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da e un motor mic si slabut, nici nu are rost sa il compari cu 320 sau passat ul, dar daca stii sa il conduci te descurci si in depasiri

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Depinde si ce vrei sa faci cu ea. 1, 2 e masina de maicute catolice, e buna cel mult intr-un orasel mic si linistit sa te tarai la serviciu si la piata. Altfel nu.

| Sandu_Daniel_1999 a răspuns:

Matiz/Tico daca esti incepator.
Ford/Duster/Sandero sunt mult mai greu de condus.
Parerea mea e sa-ti iei un Matiz/tico/Duster