| ComandoFOS01 a întrebat:

Un șofer de tir care face curse in afara țării, cam câte face pe luna sau pe săptămâna? Ma gândesc ca probabil asta diferă și de firma, dar ma refer la general. Cât timp are liber pe luna? Cam câte zile lucrează? Mi-ar plăcea sa îmi spună cineva care chiar știe! Mulțumesc

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta nu stiu, nu lucrez in domeniu, doar din ce mai stiu si eu asa de pe Youtube.

Presupun pe comunitate ca primesti diurna zilnic

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te referi la un sofer car3 face comunitate sau curse tur retur in tara? Primul sta de obicei 2-3 luni pe comunitate si cate 2 saptamani acasa. La tur retur se face cam 1 cursa pe saptamana cu weekend uri libere de obicei.

| TheGentleman a răspuns (pentru suntserios):

El se referă la cursele externe. cele tur-retur în țară se numesc curse interne.

Depinde de mulți factori:

1. Compania pentru care lucrează;
2. Cât de responsabil este: adică dacă este cheltuitor sau nu, dacă conduce responsabil și nu strică camionul;
3. Dacă efectuează livrări suplimentare
4. Ratingul șoferului (Un șofer prestigios este căutat și apreciat și primește curse valoroase, bine plătite și cu responsabilități enorme; însă acești șoferi sunt destul de greu de găsit și nu prea se pot bucura de timp liber: pot fi chemați oricând la datorie.
5. Depinde de atestatele și autorizațiile dobândite (ADR, transport animale vii, transporturi agabaritice etc.)

| suntserios a răspuns (pentru TheGentleman):

Exista curse tur retur si in exterior.

| ComandoFOS01 explică (pentru suntserios):

Și de obicei unde e mai mare salariul? La cele pe comunitate sau cele tur retur? Întreb de curiozitate sper sa nu te superi.

| suntserios a răspuns (pentru ComandoFOS01):

Asta nu stiu, nu lucrez in domeniu, doar din ce mai stiu si eu asa de pe Youtube.

Presupun pe comunitate ca primesti diurna zilnic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In jur de 2000 de euro prin Europa, si vezi casa cate 1-2 saptamani la 3 luni.
Am un prieten plecat, prima angajare a fost la Jost Group, lua 1700-1800, lucra in comunitate. Apoi s-a angajat la un patron, avea salariu un pic mai bun (parca 2100), si era mai multumit.

| oidee a răspuns:

La mine in cartier este un sofer care face curse numai in afara. Sta doua luni acolo (cu toate pauzele de odihna obligatorii, etc) si trei saptamani acasa. Castiga destul de bine din moment ce intretine 2 familii, aici intrand si chiria pentru mama sa si, plateste alocatie la copii.