| andrei002344 a întrebat:

Salut, un un vw 1.9 tdi si de la o perioada porneste tot mai greu (gen invarte ceva timp si apoi porneste) iar ieri seara cand am incercat sa o pornesc se aprind martorii toti dar doar invarte se aude un tic, tic. O fi de la baterie? Si se poate porni prin impingere daca e diesel?

Răspuns Câştigător
| Gabriel2424 a răspuns:

Am avut si eu problema asta, se învârtea acul pe loc si nu pornea masina deloc in cazul meu, prima data a mers prin împingere, in viteza a 2-a si dai drumul brusc la ambreiaj, dupa alta data nu a mai mers si a trebuit sa iau baterie de la cineva si a pornit. Problema este de la baterie sau de la injectoare, du-te la un service si poate sa-ti teste baterie cat mai e functionala din ea.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La fel a patit si vecinul, cu putin timp in urma.
Unul din injectoare a dost de vina, dar a trebuit sa le schimbe tot setul (pe toate 4), sa aiba uzura la fel.

| rim a răspuns:

Plimbari scurte si dese, alternatorul nu are timp sa reincarce bateria si...tic, tic