| AdiMihai25 a întrebat:

Salut.
Unde scrie in cartea masinii, instalația electrică, daca avem xenon din fabrica?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nicaieri doar in fisa tehnica de la reprezentanta in baza de date vine tipul de lumini montate in fabrica inainte de a fi scoasa la vanzare

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salut, in CIV si in certificatul de inmatriculare nu scrie absolut nimic despre xenonul din fabrica. Am avut mai multe acte de la masini cu xenon pe mana, si m-am convins.
In schimb, in baza de date (internationala, cred), se pot afla majoritatea echipamentelor de fabrica de la fiecare masina in parte. Dar din cate stiu, doar RAR Bucuresti are acea baza de date. Celelalte sedii RAR, cand omologheaza o masina pentru inmatriculare in Romania, trimit seria de sasiu in sistem, si asteapta raspund de la cei din Bucuresti, unde primesc omologarile masinii respective (acolo sunt si dimensiunile anvelopelor, de exemplu). Dar nu se mentioneaza xenon-ul de fabrica, doar cand se monteaza si omologheaza aftermarket, se mentioneaza in CIV.

| OldSoul a răspuns:

Nu scrie.

| Dennis1993 a răspuns:

Nu ai decât sa citești toate cărțile mașinii și asa vei afla. Nimeni nu poate știi toate cărțile mașinilor de pe piața.