| cristian45 a întrebat:

Salut.Vin pentru prima oara cu masina din Spania spre Romania-Bucuresti, drumul vreau sa-l fac pe autostrazi si am nevoie de informatii pentru o bucata de traseu, Slovenia-Croatia-Serbia adica= 1. cat costa taxele de drum pentru cele trei tari individual, 2. trebuie sa schimb in moneda lor ca sa le platesc sau pot plati si in euro si daca da, cati euro trebuie sa schimb? 3. daca e nevoie de vinieta pe undeva de unde le cumpar si cum le cer TAX ROAD sau ce le zic. Sper sa-mi raspunda cineva care a trecut prin cele trei tari si sa-mi spuna cum s-a descurcat. MULTUMESC ANTICIPAT.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doua hoteluri non stop chiar la intrare in Ungaria.Sunt semnalizate chiar pe autostrada cam la 6 si 10 km dupa ce intri pe autostrada.
Costa 40 de euro camera daca platesti cu cardul sau 50 daca platesti cash.Matematica ungureasca.
Acolo ma opresc la dus.
la intrare in tara iti recomand Taverna Pecicana in Pecica si ca restaurant si ca hotel.
In tara iti recomand ruta pe Sibiu.
Este mai lunga dar este mai rapida.
Acum avem si noi cativa km de autostrada.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Acum cativa ani a fost maicamea cu varul meu in tara din Spania pe unde zici tu si taxele au fost 600€ dus intors, + motorina aproape 2.500€ nu se merita cu masina, mai bine cu avionul si platesti ceva la maxi taxi sa mergi la cei dragi. GPS era varza si a scos harta la imprimanta, prin google maps. Asa te poti orienta daca nu vrei gps cu harta europei.

| cristian45 explică (pentru mgtow):

Nu cred sa fie 2500 e dus intors, vin cu masina personala autoturism l-am cumparat de aici consume pe autostrada 5, 2 % verificat pe autostrada de la Malaga -Oviedo DECI DACA PUI MEDIA 6% cu 1, 66 e l motorina desi e rotunjit bine si consume si pretu vin 640 e dus intors combustibilul fara taxe. Imposibil sa fie taxele dus intors 1900 e

| mgtow a răspuns (pentru cristian45):

Asa e ai dreptate, am intrebat-o si a zis ca a costato 1.000€ (dus - intors) se vede ca am dormit prost noaptea si m-am trezit devreme sa vad F1 azi laughing Eu in Malaga merg in fiecare an sa imi duc parintii la aeroport sa ia avionul spre Romania apoi ii aduc acasa, poate ne vedem in octombrie daca vine o ruda in vizita la mine, stau pe langa Sevilla aproape la 12 km de oras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nevoie sa treci prin Croatia.
La Sloveni este 15Euro pentru o saptamana o poti cumpara din Italia sau din prima lor benzinarie imediat dupa ce iesi din Italia.
Daca ai duba de 3, 5 s-a marit, acum este 50de Euro.
Dupa prima benzinarie baietii te asteapta deja cu binoclul sa vada daca ai pus-o in geam.
La unguri tot aproximativ 15 Euro pentru 10zile o poti face la prima benzinarie din Ungaria sau la ultima din Slovenia.
Ai numai autostrada deja din Italia.Traseul este Trieste Liubliana Maribor Budapesta Arad.
Alimentezi cel mai mult in Slovenia deoarece acolo costa 1, 360 motorina.
La unguri nu cumperi nimic deoarece te taxeaza.
Practica un schimb de toata jena.

Edit: La italieni te costa cam 40de Euro autostrada.

| cristian45 explică (pentru anonim_4396):

Nu vin prin Ungaria, Slovenia Croatia Serbia e cea mai rapida ruta pentru mine pentru Bucuresti si vin cu autoturism nu masina mare. Multumesc oricum pentru raspunsul tau

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristian45):

Eu prima oara l-am facut in 95 Milano Bucuresti si de atunci l-am mai facut de 40-50de ori cu autoturismul sau cu o dubita de 3, 5.
Acum, il fac lunar si ca mine il mai fac multi altii pe cate ii cunosc sau am mai discutat prin parcari cand ne opream sa mai ne odihnim.
Nu trecem prin Croatia si Serbia chiar daca pare mai aproape pe harta.
Timpul este mai lung si problemele mai multe.

| cristian45 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu la ce probleme faci referire ca am inteles au autostrazi bune si nu cred sa fie mai lung drumul, ca mai mult zic eu ca fac daca vin pe la unguri la Bucuresti vreau sa ajung

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristian45):

Ppoate descoperi tu un traseu mai bun pe care noi astia mai vechi nu-l stim.
Ai grija pe unde opresti, dar daca nu ai chestii de valoare la tine nu ai de ce sa-ti faci griji.

| cristian45 explică (pentru cristian45):

Deci cum zici tu? E mai bine Italia-Slovenia-Austria-Ungaria? Daca da zi-mi ce am de plata pe traseul asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristian45):

Veneam pe Austria inainte sa termine slovenii ultimul tronson de autostrada.
Acum nu mai ai ce cauta pe Austria.
Ialia Slovenia Ungaria Romania.
Ai numai autostrada pana la Maco(centura) langa Arad.

| cristian45 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca asa o sa fac cum zici tu Italia Slovenia Ungaria, ceva locuri unde sa fac un popas sa dorm o noapte? Franta o trec noaptea si in rest ma gandesc ca undeva trebuie sa opresc sa dorm

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristian45):

Sunt doua hoteluri non stop chiar la intrare in Ungaria.Sunt semnalizate chiar pe autostrada cam la 6 si 10 km dupa ce intri pe autostrada.
Costa 40 de euro camera daca platesti cu cardul sau 50 daca platesti cash.Matematica ungureasca.
Acolo ma opresc la dus.
la intrare in tara iti recomand Taverna Pecicana in Pecica si ca restaurant si ca hotel.
In tara iti recomand ruta pe Sibiu.
Este mai lunga dar este mai rapida.
Acum avem si noi cativa km de autostrada.