| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce motorizare ati alege pentru Volkswagen Phaeton, dintre 5.0 V10 TDI sau 4.2 V8 benzina, si de ce?

Stiu ca ambele sunt costisitoare cu intretinerea si consuma mult, vreau doar sa aud mai multe opinii inainte sa cumpar.

25 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciuna. Chiar nu e o masina care sa merite costurile alea.
Dar daca e sa aleg neaparat, oricand benzina

| sierra1 a răspuns:

Praf in ochi la șaișpe ani

dacă intrebarea ta anterioară e: "Care este cel mai ieftin spray deodorant si unde poate fi gasit?"

îți iei tu phaeton "never-ever"

| sdws77 a răspuns (pentru sierra1):

Se pare ca tu nu cunosti termenul "caterinca"

Aia cu spray-ul era la misto, dar daca tu o iei in serios, bafta.

Banii ii am, mi-a murit o ruda si m-am ales cu o parte din contravaloarea apartamentului, daca chiar te intereseaza, desi consider ca nu e treaba ta.

| sierra1 a răspuns (pentru sdws77):

"consider ca nu e treaba ta"

ATÂTA TIMP CÂT E PE SITE-UL ĂSTA LIBER, E ȘI TREABA MEA.

La "misto" e și aia cu șpray-ul și aia cu phateton-ul. Măcar recunoaște că ai intrebat din curiozitate și e ok

| sdws77 a răspuns (pentru sierra1):

Logic ca a fost din curiozitate, din moment ce la momentul actual nu detin permis de conducere.

Dar la misto nu a fost. Banii chiar ii am (in circumstantele prezentate anterior).

Nu iti reneg dreptul la opinie. Chill.

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Da si cand isi ia... o sa fie transpiratie - free in el.

| sdws77 a răspuns (pentru suntserios):

Cum adica? laughing

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

"Da si cand isi ia... "

never ever

| sdws77 a răspuns (pentru sierra1):

Te crezi Nostradamus? Prezici cumva viitorul?

Daca nu, te rog sa taci. Atitudinea ta denota frustrare.

| sierra1 a răspuns (pentru sdws77):

" 123celofan explică (pentru sierra1):
Logic ca a fost din curiozitate"

deci cum spuneai?

| sdws77 a răspuns (pentru sierra1):

Da, spuneam ca a fost din curiozitate. Dispun de banii necesari achizitiei, dar nu si de permis de conducere. Cum ziceam, din curiozitate.

| Frank51 a răspuns:

Eu as merge pe Scirocco sau Arteon.

| sdws77 a răspuns (pentru Frank51):

Multumesc de sugestie.

| OldSoul a răspuns:

Sincer...
Eu as lua un Passat W8, mai mult asa, sa-i iau prin surprindere pe toti aia de au BMW cu emblema de M si d-astea.

| sdws77 a răspuns (pentru OldSoul):

Foarte buna sugestie, mersi!

| johnnny123 a răspuns:

"inainte sa cumpar"... Ai 16 ani și vrei să-ți cumperi un Phaeton de 5 litri? Cum, de ce și cu ce?

Lăsând asta la o parte, părerea mea este că orice motor mai mare de 2, 5 litri este o cheltuială complet inutilă, fără nicio justificare și nici o aplicație în viața de zi cu zi.

Spune-mi și mie o situație realistă în care ai nevoie de un motor de 5 litri. Crezi că vei fi vreodată nevoit să tractezi un Boeing 777?

| sdws77 a răspuns (pentru johnnny123):

Se apropie ziua mea de nastere (de 17 ani) si vreau sa ma hotarasc din timp spre ce masina sa ma orientez. Aspir spre Phaeton, pentru ca imi place designul exterior, multitudinea de dotari, performantele si faptul ca s-a devalorizat extrem. Stiu ca e inutil, dar e tentant. Bugetul nu e o problema.

| johnnny123 a răspuns (pentru sdws77):

Întrebarea mea rămâne: Dă-mi exemplu de un scenariu realist (adică o situație cu șanse mari să se ivească în viața reală) în care ai nevoie de un motor de 5 litri, și nu te-ai putea descurca sub nici o formă cu un motor de 2.5 litri.

| Panamax a răspuns:

Sa dai impozit 7000 lei pe an si consum 20% ramai fara mostenire in scurt timp.

| sdws77 a răspuns (pentru Panamax):

M-am gandit si la asta, ar trebui sa recurg la inmatriculare pe BG (atata vreme cat se poate).

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=FGXXchOF_g4 ..Verifica acest video.acolo este explicat totul detaliat.

| sdws77 a răspuns:

Multumesc pentru opinii si pentru videoclip.

| Anonimaaaxgar a răspuns:

Eu as alege motorizarea 5.0 V10 TDI deoarece mereu aș alege dieselul. Motoarele diesel sunt pentru putere și viteze mari și pe mine asta mă interesează la o mașină, performanțele, nu cât consumă sau că are fiabilitate 0 laughing. În plus, luna viitoare sau cel târziu peste 2 luni îmi iau un BMW M5 E60 4.0 V10 TDI.

| sdws77 a răspuns (pentru Anonimaaaxgar):

Multumesc pentru opinie, apreciez! Multa bafta la urmatoarea achizitie, M5 E60 e o alegere bestiala, dar poate avea probleme cu pompa Vanos si cu cuzinetii. In afara de aspectul fiabilitatii si al consumului, masina este superba (mai ales in privinta performantelor si a sunetului).

O zi buna va doresc.

| Anonimaaaxgar a răspuns (pentru sdws77):

Mulțumesc,o zi bună și țiewinking