| iustinul289 a întrebat:

Voi la cate ture schimbați viteza a 1 a catre a 2 a? Credeti ca e ok mersul agresiv si schimbatul vitezelor agresiv pentru o performanță mai mare de adrenalina? Având în vedere că nu mă rupe la consum (mentionez ca la un atv de 250cc)

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

N-am schimbat niciodată vitezele după turometru - nici măcar nu am avut turometru la majoritatea mașinilor pe care le-am condus.
Viteza se schimbă după cum simți mașina și în funcție de ceea ce vrei să facă. În plus, nici măcar nu există un răspuns exhaustiv la întrebarea asta, având în vedere că sunt multe perechi motor / cutie de viteze - fiecare cu rapoarte de transmisie diferite. Așadar, se poate ca la mașina mea să am un anumit cuplu la o turație, iar la alta (chiar dacă motorul este identic) să fie diferit. Implicit, asta o să impună schimbarea vitezelor la turații diferite pentru ca mașina să răspundă relativ la fel.