| Laur195 a întrebat:

Voua vi se pare normal sa platesc 170ron impozit la un Logan 1.6 benzina din 2005? Am mai fost anul trecut la primarie sa verific ca plateam 190ron si s-au scuzat ca nu stiu ce greseli s-au facut...Am un prieten din alta comuna care plateste 60 de lei impozit si e exact aceeasi masina. Ce pot sa fac sa nu mai platesc atat de mult?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am mai auzit de alte localitati, care au aprobat o marire acum 1-2 ani, si ajungea pe la 220 de lei un impozit pentru autoturism cu 1.9 diesel. La mine in oras e tot vreo 160-170 de lei un astfel de impozit.
La Sprinter e alta categorie, intra la autoutilitare, si sunt impozitele mai mici, raportat la motorizare.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici legal.
Conform Codului fiscal impozitul anual pentru acea masina ar fi de 64 lei (cate 8 lei pentru fiecare 200 cmc). Avand in vedere ca acesta poate fi marit, cu pana la 50% de catre Consiliul local impozitul anual ar fi de maxim 96 lei. Poate ai mai avut de platit alt impozit sau vreo amenda, altfel nu se explica. Vezi ce scrie pe chitanta si daca este numai impozit pe masina si n-ai avut altceva de platit poti solicita restituirea diferentei.

| antimulte a răspuns:

La comuna se stabilesc taxele si impozitele diferit de oras, poate difera si de la comuna la comuna. Eu la 1.4 am avut 168 de lei, taxa pe mijloacele de deplasare si taxa de parcare in municipiu. Cel mai bine te poate lamuri cineva de la primaria de care apartii, daca ai posibilitatea sa intrebi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am platit vreo 145 de lei pe 1.8 diesel, redus ca l-am platit pana in 31 martie. La 1.6 ar trebui sa fie vreo 60 de lei, ca e alt prag de calcul.

| Laur195 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai tocmai asta spun, de ce mama naibi dau atat de mult pentru un 1.6 ca mi se pare exagerat

| Laur195 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si mai am si un Mercedes Sprinter cu motor de 2.8 si dau 390 de lei, la asta e ok.

| Laur195 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles, o sa merg inca odata la primarie sa intreb.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Laur195):

Uita-te si pe chitante, ar trebui sa scrie exact pentru ce ai platit.

| Laur195 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am sa ma uit pe seara

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Laur195):

Am mai auzit de alte localitati, care au aprobat o marire acum 1-2 ani, si ajungea pe la 220 de lei un impozit pentru autoturism cu 1.9 diesel. La mine in oras e tot vreo 160-170 de lei un astfel de impozit.
La Sprinter e alta categorie, intra la autoutilitare, si sunt impozitele mai mici, raportat la motorizare.

| Liviu a răspuns:

Cum sa exprimat? a spus "Aveti de plata pentru tot anul suma x pentru impozit "? Vezi ca si amenzile se pun acolo, poate ai luat vreo amenda de s-a dus la primarie.

| Laur195 explică (pentru Liviu):

Nu am luat nici o amenda, si totusi daca era sa iau nu cred ca in fiecare an era aceeasi suma

| Digikey a răspuns:

Impozitul este 64 de lei.Trebuie sa-ti dea inapoi tot ce ai platit in plus.