| Alex4440 a întrebat:

Salut, vreau sa achiziționez o mașină pana in 4000 de euro si am gasit 3 modele de masini. Un bmw seria 1 2006 120d 163 de cai, un bmw e46 2003 modificat 150 de cai stock plus un soft de ajunge la 240 si un audi a3 2007 cu 140 de cai. Ce imi recomandati din aceste 3 masini? Care are piesele cele mai ieftine? Mentionez ca toate sunt pe diesel

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Pai hai sa incepem cu inceputul. Tu intrebi de piese ieftine si ai pe lista un BMW de 240cp ce avea stock 150cp. Crezi ca motorul ala duce mult? sau franele, ambreiajul, etc? cum cresti puterea cum pui stres pe toate piesele mai mult. Deci ala las scoate din schema. Seria 1 am eu dar 118D de 122cp 2006. Am facut un drum de mare ( 1200km dus intors). Merge lejer cu 160km/h constant pe autostrada, consum de 6L la mersul meu semi-sportiv. Motorul 2.0 tdi de pe audi nu e cel mai reusit dupa mine. Chiar daca bmw poate are piese mai scumpe putin, eu zic ca merita ca e mai bine construit si sportiv. Singurul motiv pentru care as lua audi ar fi pentru spatiu. Cu Audi poti duce lejer 3 pasageri la drum lung, cu BMW te chinui daca esti inalt ( eu am 1.83). Daca crezi ca duci des 3 oameni cu tine la drum mai lung ia Audi. Daca esti doar tu in masina si poate inca o persoana, ocazional 3-4 la drum lung ia BMW.

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Daca pretul pieselor este unul dintre criterii, cum ai ajuns la BMW si Audi? Nimeni nu-si cumpara BMW sau Audi pentru ca piesele sunt ieftine.

Ca regula generala, 4000 de euro nu sunt bani de BMW sau Audi, indiferent din ce an. Sigur ca poti sa gasesti un BMW sau un Audi la banii astia, dar costurile pentru a le mentine in stare de functionare in urmatorii ani vor fi mult peste ce ai dat pe ele.

| Gligore2000 a răspuns:

Audi A3 clar. Piesele sunt aceleasi de Golf5 sau Octavia2. Discuri frana, placute, amortizoare, bucse, filtre etc se gasesc peste tot si sunt ieftine. Motorul se poate duce lejer la 180 de cai doar din soft.