| regelesexului69 a întrebat:

Salut! Vreau sa achizitionez un Passat B6 variant 2. 0tdi 140cp. Stiu ca la toate motoarele trebuie sa ma astept la probleme cu injectoarele, dar ce cod motor imi recomandati, BMP, BKP sau CBAB (common rail)? Dau funda

3 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Daca bagi motorina de la colegi si pui filtre de 2 lei chinezesti poti sa te astepti sa-ti pice si injectoarele.
Daca pui doar motorina buna si filtre premium poti sa faci 500.000 fara probleme.
Exista niste probleme cu pompa de inalta cp4 care poate sa faca pilitura in anumite situatii si distruge instant injectoarele.
De aceea multi le inlocuiesc cu cp3, mult mai fiabile.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

CBAB fiindca la cele euro 5 s-o rezolvat anumite probleme. Evident poti avea probleme si cu asta dar nu ca la cele euro 4.

| Catalina_Laurentiu_1985 a răspuns:

Cbab au aparut in 2008 si este euro 4
Dupa 2009 sunt euro 5