| Hasna_Alexandru_1993 a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina care a fost taxi in Germania. Si as vrea sa stiu de ce sunt atat de ieftine. Adica stiu ca sunt rulate, nu e o problema. Dar daca ar avea o problema mare gen motor defect sau orice altceva, s-ar mentiona in descriere, nu?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Cel mai adesea scrie in descriere daca sunt defecte sau nu, ba chiar si in numele anuntului e precizat acest aspect.
Motorschaden- motor defect, getriebeschaden-cutie defecta, ceva de genul.
In rest ce pot spune, masinile de taxi in Germania fac verificarea la 6 luni, si daca nu ma insel intretinerea lor se face doar cu piese originale, deci fata de alte masini care nu prea vad intretinere, cele de taxi nu prea au de ales si fac verificarile si schimburile regulat, altfel nu prea au de ales si trebuie sa fie inregula din toate punctele de vedere pentru a obtine verificarea.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se poate testa la un mecanic de acolo inainte de a fi cumparata. Sau mergi in uk si cauti una la dealer (aia accepta visa-maestro) mai ieftin gasesti si buna

| Alexul99 a răspuns:

Nu iti recomand sa iti cumperi masina care a fost taxi, gandeste-te cat a fost forjata si cati km are. mai ales ca in Germania ai unde sa ii dai, deci e posibil sa aiba peste 400 de mii si in 400 de mii de km fii sigur ca piesele s-au uzat ca naiba, mai ales daca este diesel s-ar putea sa platesti pe reparatii cat nu face. Daca ai posibilitatea sa aduci o masina din Germania este un lucru foarte bun, acolo masinile sunt bine intratinute, insa nu face greseala sa iti iei un taxi care sigur a fost rupt in doua, o masina personala altfel este ingrijita decat o masina de lucru. Cauta ceva care nu a fost taxi, sunt sigur ca o sa gasesti, la cate oferte de masini sunt prin Germania, dar mai intai arunca un ochi si pe autovit-ul nostru, sau pe olx. niciodata nu poti sa stii cand vei gasi masina perfecta chiar la cativa km de tine. poate ai noroc.

| Laur014 a răspuns:

Odata ce o masina a fost rulata inseamna ca si piesele nu mai au o durata lunga de viata. Unele au fost schimbate, altele nu.In curand te poti astepta, pe langa pretul ieftin al masinii, sa ai surpriza sa scoti din buzunar numerosi bani pentru a schimba piesele respective.Asta in cel mai bun caz, acum depinde si de motor, cat de bine a fost intretinut.Mai bine ai sta linistit decat sa cumperi o astfel de masina!