| Andrewe a întrebat:

Salut,vreau sa cumpar o masina dar nu stiu cum se face metoda transcriei masinii pe numele meu si restul metodelor? Daca o masina e inmatriculata trebuie schimbate numerele la noul proprietar?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Numerele le schimbi doar daca o inscrii in alt judet sau daca fostul proprietar are numerele preferentiale.

In rest procedura e simpla, o iei la finante pe numele tau, ii faci un rca pe numele tau si apoi programare la politie pentru transcriere

| Andrewe explică (pentru suntserios):

Pot sa o inscriu in judetul de unde o cumpar daca nu am domiciliul acolo?

| suntserios a răspuns (pentru Andrewe):

Nu, o înscrii acolo unde ai rezidenta în cartea de identitate

| Andrewe explică (pentru suntserios):

Am ajuns la partea cu politia, numerele definitive preferentiale in cat timp se elibereaza dupa ce depun dosarul? Iar numerele vechi se predau impreuna cu dosarul?

4 răspunsuri:
| Negrea_Mihai_1999 a răspuns:

Da...in maxim 30 de zile trebuie inscrisa la noul propietrar