| AlexSnd a întrebat:

Salut,vreau sa cumpăr o masina de la un prieten,e pe numele lui. Nu vreau sa o trec pe numele meu, ce acte trebuie sa fac? Contract vanzare cumpărare si dupa ce imi da fiscalul sa o trec la primarie?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o cumperi, cu contract de vanzare-cumparare, este obligatoiu s-o inmatriculezi pe numele tau, in 30 de zile de la data incheierii contractului.
In locul acestuia ai putea sa faceti un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), pe o perioada mare de timp, respectiv 10-15-20 ani.

| AlexSnd explică (pentru Ioandelasal):

Cati bani ma duce sa o trec pe numele meu? Și ce acte trebuiesc facute

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexSnd):

Conform Ordinului MAI nr. 1501/200, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 8.(1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectuează în baza următoarelor documente:
a)cererea noului proprietar, al cărei model este prevăzut în anexă; în cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicită în cerere;
b) fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, semnată de fostul şi noul proprietar, vizată de organele fiscale competente ale autorităţilor administraţiei publice locale. În cazul fostului proprietar al vehiculului se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale, situaţie în care nu mai este necesară depunerea fişei de înmatriculare. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia;
c) cartea de identitate a vehiculului, în original şi în copie;
d)documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în forma prevăzută de lege la data dobândirii dreptului de proprietate, în original şi în copie. În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se va prezenta şi documentul care să ateste dreptul legal în virtutea căruia persoana poate folosi vehiculul, în original şi în copie; în cazul în care vehiculul este folosit în sistem leasing se poate prezenta un extras din contractul de leasing, care să conţină cel puţin părţile, obiectul şi durata contractului, datele de identificare ale vehiculului şi semnăturile părţilor;
e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie. În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se va prezenta actul de identitate sau, după caz, documente care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie;
f) dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate a acesteia;
g)copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulaţie, în termenul de valabilitate a acesteia;
i) certificatul de înmatriculare al fostului proprietar, în care acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate;
j)plăcuţele cu numărul de înmatriculare, dacă noul proprietar are domiciliul, reşedinţa sau sediul pe raza altui judeţ decât al fostului proprietar;
k) dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare;
l)dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare, cu excepţia cazului în care acestea se păstrează de către noul proprietar;
n) procura specială, după caz.
(2)Documentele originale prevăzute la alin. (1) lit. d) şi e) se restituie pe loc, după confruntarea copiilor cu acestea. Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu eliberarea plăcuţelor cu numărul de înmatriculare şi a certificatului de înmatriculare a vehiculului sau a documentului prevăzut la art. 4 alin. (3)."
Inmatricularea propriu-zisa te costa putin, cca 80-120 lei, in functie de faptul daca vrei sau nu numere preferentiale ori chiar numai cca 40 lei daca pastrezi numerele.
Mai mult costa ITP (daca a expirat perioada de valabilitate) si cel mai mult asigurarea RCA, gasesti costul pe internet.

| vladuss09 a răspuns:

Daca nu o treci pe numele tau, practic este tot a lui si nu ai nevoie de nici un contrat sau hartie, deoarece nu ai ce dovedi. Daca vrei sa o cumperi trece masina pe numele tau pentru a demonstra ca iti apartine.
Automat la un contract vanzare-cumparare masina iti este trecuta pe numele tau primind si un set de numere rosii eliberat de politie.

| AlexSnd explică (pentru vladuss09):

Și cât ma duce sa o trec pe numele meu si ce acte trebuie sa o fac

| Blekz a răspuns:

Faci un contract de comodant si atata-i tot