| Gabriel_Dragut_1996 a întrebat:

Vreau să cumpăr un tester auto dar am două opțiuni și nu știu ce să aleg.
Am de ales dintre VCDS și Delphi DS150E. Menționez că nu mă interesează diferența de preț dintre ele și știu că VCDS este doar pentru grupul VAG dar de Delphi nu am mai auzit și nu știu cât de bun este.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Ambele testere dau codul si o mica descriere.
Daca ai masina vag,vag-comul face multe functii in plus chiar daca nu sunt foarte importante.
Delphi face functiile de baza,rescriere injectoare, resetare lumina de service, stergere erori, activare pompa combustibil, etc
aerisire frane, la toate marcile auto.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aceste DS150e sub 1000 de lei, sunt doar niste replici chinezesti. La origine, testerul ala este foarte bun, dar chinezariile nu vor acoperi decat vreo 40% din posibilitatile testerului original.
Eu am un chinezesc, fac treaba cu el, dar are momente in care nu ma ajuta cu nimic, cum ar fi la masinile din grupul Fiat, Opelurile cu CAN, parametrii motoarelor VAG.
Pentru VAG e mai bun un VCDS decat o replica DS150e, dar daca ai mai multe masini, imitatia Delphi e mai utila.
Pentru mecanici, cele mai folosite sunt acum Launch si Autel.
Daca vrei sa faci treaba de profesionist, iei testere profesionale pentru fiecare grup de producatori, cum ar fi Tech 2 la GM (Opel), Star la Mercedes, etc.

| xerxes1 a răspuns:

Le am pe amandoua, chinezarii bineinteles.
Delphi este clar construit mai bine si este universal.
Face aproximativ aceleasi functii unele mult mai safe si mai rapid, chiar la masini vag.

| Gabriel_Dragut_1996 explică (pentru xerxes1):

Și îți arată doar codurile de eroare sau scrie exact ce este?
Poți activa și funcții cum ar fi ridicarea geamurilor din cheie și de-astea?
Mulțumesc!

| xerxes1 a răspuns (pentru Gabriel_Dragut_1996):

Ambele testere dau codul si o mica descriere.
Daca ai masina vag,vag-comul face multe functii in plus chiar daca nu sunt foarte importante.
Delphi face functiile de baza,rescriere injectoare, resetare lumina de service, stergere erori, activare pompa combustibil, etc
aerisire frane, la toate marcile auto.