| Andronache58754 a întrebat:

Vreau sa iau atestat cpi persoane. M-am informat si am vazut ca sunt 100 de intrebari, 6 studii de caz si proba practică. Cum se desfasoara astea. Intrebarile sunt toate grila? Studiile de caz sunt la fel ca cele 18 de pe drpciv? Ce trebuie sa fac mai exact la proba practic. Rog sa imi zică cineva care a trecut prin asta. Sa imi dea detalii la fiecare etapă cum sa desfășurat. Multumesc frumos. Va rog sa nu luati de pe net pentru ca m-am uitat si eu. Vreau raspuns de la o persoană care a dat.

Răspuns Câştigător
| cristiww a răspuns:

De ce nu ai intrebat profesorul de legislatie de la scoala de soferi?
Sfat mega util: daca ai si categoria C (si nu ai atestat), da atestatul pentru C prima data, e considerabil mai usor, dupa asta dai pentru D atestatul si scapi de studiile de caz, care sunt f. f. grele. Rata de promovabilitate este destul de mica cand dai prima data, au fost serii cand au luat doar 2 din 30....si se cam da pe bune....Aia care isi reannoiesc atestatul (sau trec la Cpia) dau doar pe calculator, atfel garantez ca multi soferi ar avea probleme la studiile de caz.
Studiile de caz sunt de fapt niste probleme, trebuie sa scrii rezolvarea cu pixul pe foaie ca la teza. Intrebari sunt cu raspunsuri (nu mai retin cate) la care scrii tu efectiv raspunsul si sunt si intrebari pe calculator tip grila. Dureaza vreo 2 ore tot examenul. Vezi ca la scoala pentru atestat iti da carti din care sa inveti, studiile de caz doar daca vrea profesorul de acolo sa le discutati, altfel nu ai de unde sa le gasesti. La examen vor fi oricum alte situatii.