| rockvandam a întrebat:

Salut,vreau sa imi cumpar o masina si am un buget de 7000euro.As vrea un bmw sau un mercedes pentru ca am auzit ca sunt foarte bune si fiabile. Spuneti-mi va rog pararea voastra si dati-mi un sfat va roog sa pot sa ma hotarasc.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din 7000 euro sigur iti iei o masina care nu intra in clasa premium... si o iei cu mult mai putini ani si km

| OldSoul a răspuns:

Cu putin noroc prinzi un BMW e60 bun in banii aia.
Oricum eu probabil as risca si mi-as aduce din Germania un Mercedez w212 care a fost taxi, si ce o fi o fi!

| johnnny123 a răspuns:

Parerea mea este ca 7000 de euro nu sunt bani de bmw sau mercedes.

Sigur ca la banii astia poti gasi o gramada de bmw-uri si mercedes-uri calarite zece ani, dar ar fi o greseala sa-ti cumperi asa ceva.

A-ti permite o masina nu inseamna doar a avea bani sa o cumperi.
Inseamna a avea bani sa sustii si toate cheltuielile ulterioare.

Iar in cazul masinilor premium, cheltuielile ulterioare sunt foarte mari. Indiferent ca ti-ai cumparat un bmw nou-nout de 60 000 de euro sau un bmw second-hand de 7000 de euro, atunci cand ai de schimbat o piesa pretul va fi acelasi.

Ce-o sa te faci cand o vizita scurta la service o sa coste 1000 euro?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Bune si fiabile dar nu alea de 7000 in care mai bagi alte mii. La 7000 gasesti masina buna de clasa medie, nu omorata, piese mult mai ieftine de intretinere.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

De BMW sau Mercedes discutam de la 10.000 Euro in sus. De banii astia trebuie sa te multumesti cu ceva mai decent.

| Celcareajuta a răspuns:

Poti sa gasesti un seria 3 din jurul anului 2006. Intr-adevar sunt masini bune dar daca are vicii ascuanse te poate face sa scoti din buzunar multi bani.

Eu daca mi-as mai lua masina acum as lua ceva mai nou, nu o masina veche de 10 ani.

Vezi opel, vw chiar si audi cu mai putina vechime, slabe sanse pentru mercedes sau bmw.

Sau poti incerca ford, toyota masini foarte bune (oricum exista riscul SH-ului la orice masina)