| GhOsT29 a întrebat:

Vreau să îmi iau un Audi A3 motor de 1.6 benzina, aș vrea să știu cam ce consum are. Dacă sunteți cunoscători, posesori sau ați condus A3 de 1.6. Mulțumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Audi A3, in esenta, e aceeasi masina cu VW Golf.
Motoarele pe benzina de 1.4 si 1.6, ambele 16V, sunt cam proaste. Nu le recomand.
Motoare bune pe Golf 4/A3, de 1.6, sunt SR-ul (din generatia veche, primele modele aparute), si FSI-ul, care am inteles ca nu prea are puterea la el. Stai linistit, insa, 1.6 16V (cel simplu, de 105cp), nu are nici el 'puterea la el'.
Pot sa-ti recomand motoare mai mari, mai exact 1.8/1.8T sau 2.0, toate pe benzina. Sunt mult mai ok la putere, fiabilitate si chiar si consum.
Sa te feresti de 1.4 16V de 75cp, mai prost nu se poate.
Nu ai precizat insa la ce generatii faci referire, eu am vorbit de cele '98-2006, cam asa. Cele mai noi, au acele TSI-uri, 1.2 si 1.4 sunt proaste, celelalte am inteles ca sunt ok.
Daca ar fi sa ma intrebi pe mine, as recomanda mai bine un Megane 1.6 16V, e mult mai masina decat orice s-a facut pe platforma Golfului.

| GhOsT29 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ma refeream la A3 din 98-2003. Mulțumesc.

| MariusF23 a răspuns:

Consumul depinde de cat de tare o calci, dar in general la un mers destul de linistit ia in jur de 7% mediu, intre 8-9% in oras, si 5% la drum lung.

| GhOsT29 explică (pentru MariusF23):

Am citit pe net tot felul de topicuri si ziceau ca are peste 10% în oraș, de aceea sunt curios sa văd ce spun cei care au o astfel de mașină. Mersi pentru răspuns, mai aștept și alte păreri.