| catalin542000 a întrebat:

Salut, vreau sa imi iau un Audi A6 C6 berlin diesel din 2012 3.0L 245CP, sau 313cp (biturbo) daca gasesc.

Stiti ca sunt multe coduri de motoare care mai de care unde se tot vorbeste ca va un motor este fiabil ba celălalt este cam stricacios.

Eu as dori sa aflu care cod motor este cel mai fiabil pentru varianta de 3.0l 245cp si pentru 3.0l biturbo 313cp?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din start daca te gandesti la fiabilitate optezi pentru o varianta cu mai putini cai la aceleeasi cilindree, e simplu principiul un motor bi-turbo va avea o perfromanta mai mare, eventual un cuplu urias dar o fiabilitate mai scazuta intrucat acel motor este stors de orice picatura de putere, pe cand varianta de 245 e clar ca e un fel de downsize, adica poate mai mult dar pentru fiabilitate s-a optat pentru puterea aceasta, oricum 245 CP conectati la o tractiune quattro si cutie dublu ambreiaj face din asta o masina rapida!
Nu cunosc fiecare cod motor in parte sa stiu ce probleme, ce greseli de fabrica au, dar fix dintre astea doua e clar ca motorul cu 245 de cai e mai fiabil cel putin pe foaie.
Poti intreba sau cauta pe forumuri dedicate, sunt curios daca iti vor spune altceva!
Eu nu as alege acest model din 2012 pentru ca este vechi, dar gusturile nu se discuta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pune intrebarea pe un grup dedicat posesorilor de A6, ca pe aici nu cred ca se atinge multa lume de motoare peste 2.0, din cauza taxelor.