| robertp1 a întrebat:

Vreau sa ma devin un radioamator. Am aflat că trebuie sa dau un test din fizica de a 8-a si a 10-a si sa imi cumpar o statie. As vrea sa stiu de unde si ce fel de statie sa cumpar, ce model... as vrea sa vorbesc cu niste colegi de scoala la maxim 30 de km

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Vezi ca exista multe cluburi unde iti dau legislatie
dar pentru unul ce isi pune poze in pielea goala nu prea cred ca merge cartea bine
asa ca asta nu este pentru cei cu muschi ci pentru cei cu minte multa pentru ca se dau examene
http://www.radioamator.ro/

| robertp1 explică (pentru RxTx):

Stiu si eu din ce se da si ca este greu pentru cei care nu le place fizica. Si muschii nu au nicio legatura cu mintea, cel putin la mine. Este o diferenta intre cei care fac sport pentru ca vor, ca le place si cei care fac sport la sala ca nebunii ca sa atraga fete. Eu nu suport sala deoarece este o pierdere de timp si bani. Eu nu fac sala, fac acasa exercitii cu greutatea mea... Nu poti zice ca cunosti un om dupa aparente sa stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Radioamator nu se devine asa usor.
Examenul se da din:
Electronica si radiotehnica
Protectia muncii si prim-ajutor pentru accidentele de tip electric.
Proceduri si reguli de operare- modele de trafic radio, politetea in trafic, prescurtari, etc.
Reglementari interne si internationale Regulamentul care reglementeaza limitele de desfasurare a activitatii de radioamator.
Cel mai cine ar fi sa te inscrii intr-un club de radioamatori si o sa-ti comunice tot ce trebuie sa stii.