| ChituAlexandru1289 a întrebat:

Salut! Vreau sa ma inscriu la scoala de soferi. Dupa ce ma inscriu, inainte de a incepe sa conduc prin oras trebuie sa dau un examen sau ceva? Sau inainte de a ma inscrie trebuie sa dau un examen? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

In mod normal, inainte ca instructorul sa te urce la volan trebuie sa te puna sa faci cateva ore de teorie (legistlatie auto). Dar de regula instructorul te baga direct in masina, iti explica cum functioneaza pornirea, pedalele, ceasurile de la bord, etc... Apoi te pune sa pui masina in miscare in poligonul special amenajat.
Dupa aceea o sa te scoata pe strada.
Cat despre teorie, asta trebuie sa o inveti personal acasa -daca vrei sa iei sala; pentru ca la scoala de soferi, chiar daca sunt obligati sa te puna sa faci si ore de teorie la ei -in pretul total care ti se cere-, tot nu te invata mare lucru.
Te duci la librarie si iti cumperi cartea de legislatie auto -cea mai noua aparuta, si care sa fie completa. Dupa ce ai citit toata cartea asigurandu-te ca nu ai trecut peste o fraza fara sa o intelegi, iti testezi cunostintele pe internet de mai multe ori.
Nu ai cum si ce sa testezi daca nu ai acumulat toate cunostintele mai inainte. Nu este vorba doar de semne, ci si de acordarea de prim ajutor, sanctiuni, infractiuni, etc...
Cand dai semne de oboseala, lasi cartea jos si te opresti din invatat. Altfel se va pierde tot ce ai invatat. Nu cauta sa inveti prin memorare. Analizezi fiecare fraza pe care o parcurgi si te gandesti la toate scenariile in care ea se poate aplica.

Nu trebuie sa dai examen mai inainte de a te urca la volan.
Dupa 30 de zile de la scoala, in dosarul pe care il vei depune la politie va exista si o hartie din partea scolii de soferi ca ai facut si ore practice si de teorie la ei, si ca ai luat examenul scolii de soferi -deci mai inainte de a te inscrie efectiv pentru examenul teoretic si practic pe care il vei da cu politia.

Nu uita ca o ora de conducere inseamna 50 de minute -ca la scoala- si nu 60 minute. Deci daca o sa conduci doua ore consecutiv intr-o singura zi, asta inseamna 100 de minute si nu 120.
Restul documentatiei te va ajuta si te invata scoala de soferi cum sa o obtii.
Succes!

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Raspunsul lui anonimg este gresit.
Inainte de a te inscrie nu se da nici un examen.
1. Scoala de soferi cuprinde doua etape:
a) Partea teoretica
b) Partea practica.
2. Nu incepi partea practica (invatarea conducerii) pana nu termini partea teoretica, la terminarea caruia dai un examen, de regula un chestionar si trebuie sa iei un anumit numar de puncte ca sa fi admis la conducere.
3. Pentru inceperea conducerii nu trebuie sa faci nici o ora teoretica, Incepi cu cunoasterea practica a comenzilor masinii, apoi incepi sa conduci, intai incet, pe drumuri cu circulatie putina.