| Anonim420420 a întrebat:

Vreau sa-mi iau un golf 5 si nu stiu ce motorizare sa aleg. 1.4 tsi sau 1.6 mpi
Eu unul as alege mpi pentru ca nu o sa merg foarte mult cu masina, poate 50km pe zi dar am auzit ca mpi consuma cu muult peste tsi. Asta ar fi dezavantajul. Ma sperie foarte mult turbina. Nu suport acest termen, ba ca se infunda ba ca se strica, nu o suport.
Ce parere aveti? La cat merg eu, merita mai mult mpi sau tsi?
Daca se poate si cu argumente multumesc.

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Problema este că 1, 6 mpi, consumă mai mult doar la drum lung, datorită creșterii vitezei, turației, unde are un ușor avantaj, datorită cuplului motor ridicat, turației mai mici 1, 4 tsi.
În schimb, în oraș, crește consumul la tsi, față de mpi, datorită faptului că nu funcționează la parametrii normali. Adică, opriri, porniri dese, stat la semafor. Turbo este făcut să pompeze o cantitate mai mare de amestec aer-combustibil de la o turație mică, pe o perioadă lungă de timp. În oraș, neavând distanța necesară, la fiecare oprire, repornire se introduce repetat, fără a fi nevoie, o cantitate mare de combustibil.
La motorul aspirat, nu există această problemă, chiar având sistem de start-stop, se realizează economie de combustibil.