| AnOnImUl321123 a întrebat:

Salut, vreau sa schimb rotile de vara cu cele de iarna la masina, exista vreo diferență de marime intre cele doua? Asta e masina mea, in caz ca e nevoie de mai multe detalii, nu doar modelul. https://www.auto-data.net/......63hp-12570 vreau sa stiu doar daca pot cumpara cauciucuri de iarna 205.55.R16 sau trebuie mai mici/mari. E prima data ce le schimb, multumesc de ajutor

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Exact alea trebuie, nici mai mici, nici mai mari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pui doar marimile trecute in CIV masinii

regis
| regis a răspuns:

Trebuie sa ai grija in primul rand ca anvelopele sa se potriveasca pe jantele pe care le ai in prezent, daca nu ai un set suplimentar. Deci daca ai jante R16, obligatoriu anvelope R16.
Pentru celelalte dimensiuni, consulti CIV-ul masinii si cumperi oricare din dimensiunile pe care le ai trecute acolo, inclusiv la rubrica de mentiuni. Prima regula ramane valabila, alegi doar dimensiunile cu R16. Ca si informatie suplimentara, 205 reprezinta latimea anvelopei, iar 55 inaltimea ei, exprimata ca procent din latime. R16 este diametrul jantei, dupa cum am precizat deja.