| A2d1r8 a întrebat:

Salut, vreau sa știu și eu dacă pot pune pe o mașină ac daca nu are din fabrica ( adică sa o modific)?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Poti,dar probabil te costa cit nu face toata masina ce o ai. Orice se poate,dar conteaza pretul pana la urma.
Deci trebuie compresor,clutch,ceva braket,alta curea de accesorii,Bord cu venturi,bloc de AC, ala ce se afla sub bord, sau in bord bagat, plus programata masina, plus alte maruntisuri, deci sa faci ca si cum masina ar fi venit din fabrica cu AC te costa cum am zis mai mult decat valoreaza masina ta acum.

| Crackman a răspuns:

Da, se poate

| pHantom1976 a răspuns:

Ai AC natural dai geamul un pic jos

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti pune, dar depinde ce masina este.
Pe o masina veche, care nu a fost proiectata pentru AC, este mai greu si foarte scump. Chiar spunea cineva ca poate pune AC pe masini clasice, dar pretul este undeva la 4000 de euro.
Pe o masina mai moderna, care putea fi echipata cu AC din fabrica, montarea acestuia este mai simpla. Se cumpara din dezmembrari toata instalatia (aeroterma, conducte, compresor, butoane bord, radiator), se demonteaza bordul masinii si cateva zone de la motor, apoi se monteaza noile piese. Tot ajungi la un total peste 3000 de lei, dar decat 4000 euro, parca e suportabil.

| UserRo10 a răspuns:

Te costa 1000 euro materialele si adauga manopera care inseamna demontare totala bord si adaptare si mkdificari in partea frontala. NU MERITA!