| EEdwardd a întrebat:

Salut, vreau sa vand o masina pe care am adus-o din Germania, i-am scos un set de numere rosii, dar dina cauza unor probleme trebuie sa vand masina, de ce acte am nevoie in afara de contract vanzare-cumparare? Am vazut pe un site ca era vorba si de ceva identificare RAR, dar masina nu este inscrisa inca, am nevoie de asa ceva?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Masina nefiind inscrisa trebuie sa dai toate actele masinii, obligatoriu brief mare + brief mic, insotit de contractul de vanzare dintre tine si cel de la care ai cumparat-o (german), in plus de asta trebuie sa faci un contract intre tine si noul cumparator, stampilat la primarie, si certificat fiscal. (Certificatul fiscal nu e absolut necesar daca contractele sunt stampilate, dar sfatul meu este sa-l faci, sa nu intampine cumparatorul probleme la inmatriculare.

| EEdwardd explică (pentru OldSoul):

Ok, mersi, actul de vanzare cumparare trebuie facut la un notar sau doar la primarie?

| OldSoul a răspuns (pentru EEdwardd):

La primarie se face, sau eventual la un birou de acte auto, dar tot trebuie stampilat la primarie.