| yoda1verde a întrebat:

Salut,vreau si eu sa imi cumpar un e39 si voiam sa intreb care e cel mai bun motor? Stiu ca majoritatea de pe diesel sunt foarte puternice, acum ma intereseaza si consumul.Am un prieten care avea in jur de 18 in oras, nu mai stiu motorul dar zic ca e destul de mult.

Răspuns Câştigător
| Black38 a răspuns:

Cel mai bun motor este cel de 3000 diesel asta daca nu te deranjeaza taxele mari.Consumul este de 10% in oras si undeva pe la 7.5% mixt, totusi este un motor mare.Ca putere cred ca iti vor fi suficienti 193 de cai si 410 newtoni.Atentie! M-am referit la versiunea facelift dupa anul 2000

| yoda1verde explică (pentru Black38):

Ma cam doboara impozitul la 3.0...ce motor economic ar mai fi? Eu prin economic inteleg cel mult 16 in oras.

| Black38 a răspuns (pentru yoda1verde):

Singurul motor ce nu depăseste 2000 este cel 520D(1951cc) dar are 136 care poate nu-ti sunt de ajuns.Varianta mai puternica diesel este 525D(2497cc) care are 163 cai putere si consum de 10% in oras si in jur de 7% mixt.Pe benzina motoarele incep de la 2.2(2171cc) care are 170 cp si consum mixt 9.5 in oras maxim 13 la condus normal.Singura varianta pe benzina ramasa mai este 525(2494cc) cu 192 de cai putere si consum mixt de 10 si in oras 14, 5.Cum tu ai spus ca nu vrei sa treaca de 16% in oras motoarele pe benzina sunt bune doar ca totusi vorbim de seria 5 si singurul motor fara taxe mari este 520D dar daca te multumeste puterea lui

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Motoarele pe diesel au cuplu mai mare, asta nu inseamna ca au si putere mai mare. Sunt intr-adevar mai economice la consum dar mai scumpe la intretinere