| marian1234321 a întrebat:

Salut, zilele trecute am observat ca se aude un fasait(este exact ca si cum ai pune degetul pe un furtun si sufla aer, cu presiune) nu inteleg ce se aude.  Daca deschid capota, nu se aude atat de tare, dar din interiorul masinii se aude aproape perfect (pare a se auzi chiar din partea stanga a motorului, aproape de sofer, langa roata din fata- stanga). Am verificat toate furtunurile, care duc la intercooler etc. nu este nimic in neregula, nu pierde ulei, nu este niciun martor aprins... Singurul lucru este sunetul si puterea masinii, nu mai trage atat de tare, in vitezele 1 2 3. Poate poate, dar a4-a si a5-a. Nu prea mai au putere (de ex. pentru a intra intr-o depasire).
Intrebarea mea este. ce poate fi?
Am fost astazi la un mecanic si el spune ca poate fi ori turbina ori catalizatorul infundat ( acesta fiind infundat, cica baga gazele inapoi).
Mie mi se pare ca este doar un furtun dar care este acela? Cineva spune ca poate fi si ceva pe la toba care are legatura cu evacuarea.
Aveti idee despre ce ar putea fi? Ati intalnit asemenea probleme?

3 răspunsuri:
| SoulReaver a răspuns:

Furtunul de la intercooler la turbo verifica-l. Sa nu fie fisurat. Poate ajunge ulei pe el din turbo si sa crepe.

| ChiperiSimionas a răspuns:

Https://anunturi-piese.ro/......dupa-2020/ verifica daca e spart.

Pe unde se sparge arunca si ulei. Deci e usor de gasit.

Ia o lanterna si sigur gasesti.

| marian1234321 explică:

Am rezolvat, era elementul flexibil de la toba de vina, multumesc!