| Ionut_Rusu_1993_jsY6 a întrebat:

Salutare, am de ales dintre un BMW seria 3 e 90 2.0 si un audi a4 b7 2007 1.9 diesel. Din punct de vedere al fiabilitatii care ar fi cea mai buna optiune? Sau o alta varianta pana in 3700 euro 4000? Multumesc!

3 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Salut, personal din experienta mea ti-as recomanda BMW.
DAR, ce as face eu inlocul tau ar fi urmatorul lucru. Verifica care sunt cele mai scumpe piese ( top 3 ) de exemplu care se strica si trebuiesc inlocuite ( gen acelea care nu vin decat pe original ). In rest in medie intr-o masina de o anumita vechime trebuie sa ai bani pregatiti oricand sau sa te ingrijesti de ea in fiecare zi ( prin stil de condus, lichide/fluide, piese care sunt consumabile la un anumit numar de km etc ).

| Alexuţ02 a răspuns:

E90-ul este o masina foarte buna daca a fost intretinuta cum trebuie, motorul M47 de pe el este un motor foarte bun spre deosebire de cel N47 care are distributia in spate ( ma rog, si asta e bun daca rezolvi problema cu distributia )
Cu niste roti pe 16 sau 17 nu vad sa-ti faca probleme, consumul e unul bun oras / exterior, aspectul e unul sportiv, dar revenind la " sa fie intretinuta " asta e punctul principal din achizitionarea unei masini.
Recomand sa o verifici bine inainte de cumparare sa n-ai surprize pe parcurs, urc-o pe elevator, pune-o la tester, foloseste si car vertical daca vrei. si cel mai important n-o lua de la un samsar ( si aici ma refer la aia rai care le aduc si stiu ca sunt cu probleme dar le vand oricum )

De Audi nu cunosc asa bine, nu comentez

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Cred ca atata timp cat o aduci de afara sau poti garanta ca nu are 400.000+ km oricare e buna. In alta ordine de idei, 1.9 TDI de 116cp mi se pare putin pe caroseria de A4. Noi am avut in familie unul asa, si atat in opinea mea cat si a tatalui meu, cel mai echilibrat motor pe A4 este cel de 140cp. ( Noi avem un B8 de 143cp acum si e ok). La bmw in schimb, cel 320D de 163cp cod M47 e un motor fiabil si pe asa caroserie e super.