| CosmynAdryan a întrebat:

Salutare... Am facut ai eu o gresala am spalat motorul de la masina cu apa iar acum îmi da suturi si îmi moare motorul daca nu o accelerez foarte tare si sa folosesc ambreiajul, aceasta problema nubo am decât când motorul este cald daca plec de dimineața motorul merge perfect. Ma puteri ajuta spunadu-mi ce poate cauza aceste probleme? Ofer Dunda celui ce mă ajuta! Va mulțumesc...

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Desfa delcoul sau cum se mai numeste si vezi de are apa inauntru.Desfa toate bujiile si vezi daca a intrat apa la ele.Cu siguranta ai apa la bujii, garantat.Bine depinde si cum sint daca sint in afara sau in adincime. Oricum astea doua sint.Cind mai specli motorul acopera delcoul daca ai delcou cu o punga de plastic ceva leagal bine sa nu poata intra apa la el. Daca nu ai delcou si ai bobina pe fiecare bujie aia e inainte sa pornesti motorul scoate acele bobine curatale, scoate bujiile curatele si dupa pornesti.Cu siguranta daca ai si mers o sa vezi cit oxid ai la bujii.Scoatele curata si ai rezolvat problema.Bafta

3 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

În bord nu se aprinde nimic?

| CosmynAdryan explică:

Maaina este pe benzina, motor 1.6

| printzu10 a răspuns:

Motorul este pe benzina sau diesel?

daca este diesel nu are voie sa iti faca asa ceva chiar daca il speli si la spalatorie

Dar nu este recomandat sa speli un motor pe benzina deorarece:
1.iti poate intra apa in delcou
2.motoarele pe benzina au instalatia electrica vizibila si poate dauna!

Daca e pe benzina data viitoare iti recomand o galeata cu solutie TRIUMF si o pensula de vopsit si iti iese ca nou happy