| ionutmbk a întrebat:

Salutare. Am gasit sa cumpar o masina adus din Germania. Nu ma pricep si nu vreau sa iau masina si sa ma trezesc ca nu merge sa o inmatriculez. Mentionez ca masina a fost adusa pe platforma. Imi ziceti si mie ce acte trebuie sa ii cer la vanzator ca sa fie totul in regula la inmatriculare.

1 răspuns:
| BobbyTheOne a răspuns:

La achizitionarea unei masini din Germania, din punct de vedere al actelor trebuie sa aveti:
Brief-ul mare (este cartea de identitate) numit in germana: Fahrzeugbrief

Brief-ul mic (este talonul masinii) numit in germana: Fahrzeugschein

Actul de vanzare-cumparare numit in germana: Kaufvertrag. (acesta poate avea diverse forme, poate fi individualizat, etc)

Asigurarea - numita in germana: Versicherungskarte

Numerele de tzol (cu inscriptia valabilitatii)
sau
In cazul numerelor de tzol (tranzit) pentru 5 zile, trebuie sa aveti in plus:
Talon de circulatie provizorie numit in germana: Fahrzeugschein, acesta trebuie sa fie pe numele dvs (al cumparatorului).

In cazul in care masina are TUV (ITP) valabil si se obtin numere cu valabilitate mai mare, trebuie sa aveti in plus:
Brief-ul mic- modelul nou (talonul de export al masinii), numit in germana: Zulassungsbescheinigung Teil I, pe numele noului proprietar;

Brif mare - modelul nou (carte de identitate noua), numit in germana Zulassungsbescheiningung Teil II, tot pe numele noului proprietar.