| TipulCyborg a întrebat:

Salutare. Am lovit din greșeală mașina când dădeam cu spatele de ceva balustrada/stalp si am îndoit ușor caroseria de pe haion. Trebuie sa ma duc sa declar la politie? Daca da, la ce politie si o sa primesc oare si amenda?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Teoretic, da.
La biroul rutier de pe raza caruia s-a intamplat "accidentul". Daca e zona rurala, la postul de politie de acolo.
Nu cred ca primesti amenda, dar nici nu e exclus.
Daca e lovitura foarte mica, "merge asa".

| TipulCyborg explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Masina e pe numele tatalui meu. Pot sa ma duc eu cu actele la rutiera sa declar sau trebuie sa meargă el?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TipulCyborg):

Poti merge tu. De tatal tau e nevoie in caz ca trebuie acoperite pagubele (balustradei ori masinii) cu polita RCA. In rest nu e problema, tu doar declari.

| TipulCyborg explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Inca ceva. O sa imi afecteze RCA-ul daca doar masina mea e cea 'avariata'?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TipulCyborg):

Din cate stiu eu, nu.
Afecteaza doar atunci cand folosesti RCA-ul respectiv. Se scumpeste RCA-ul pe numele tatalui tau, daca din polita lui se despagubeste o paguba facuta cu masina lui, chiar daca nu era el la volan. Cam asa functioneaza.

| mi25 a răspuns (pentru TipulCyborg):

Unele firme de asigurari tin cont de despagubirile acordate.

6 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Si eu am lovit usor spatele la nivelul capotei. La vopsitorie m-a intrebat de autorizatie de la politie, spunandu-mi ca daca masina este lovita in fata sau spate trebuie autorizatie. Dar mi-a facut-o fara, cunoscandu-l pe seful vopsitoriei.