| Den1597 a întrebat:

Salutare! Am luat permisul și am achiziționat o mașina SH. Nu am stiut cum se cumpara o mașina, de aceea am fost cu 2 prieteni care au mai cumpărat mai mult mașini pana acum. Problema este ca unul dintre ei mi-a spus ca pot sa iau masina și sa circul cu ea, chiar dacă nu am fiscalul. Așa ca am luat masina, am făcut contractul, am dat banii, dar nu am primit fiscalul de la fostul proprietar. Ce as putea face?
P.S. Mașina a foat achiziționata de 4 zile. Am primit contractul de vânzare cumpărare, pe care vânzătorul spune ca l-a scanat și l-a depus la primăria sectorului 4 online.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nicio problema daca circuli fara fiscal, de ala ai nevoie doar la inmatriculare.

Acum efectiv nu se mai da fiscalul ci se stampileaza contractul de v-c, ceea ce vanzatorul tau zice ca e in curs sa faca. Daca iti da un exemplar din contractul depus de el la sect4 esti ok.

| Den1597 explică (pentru suntserios):

Am sunat la primăria sectorului 4 și mi-a spus ca dureaza pana la 10 zile sa elibereze fiscalul.

| anonimuIl a răspuns (pentru Den1597):

Ai întrebat și dacă sunt datorii dacă trebuie plătite?
Când cumperi o mașină la mâna a 2 o plătești lângă secția financiară DUPĂ ce ai fiscalul în mână.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fara fiscal nu poti inregistra masina pe numele tau, deci ce folos ca te-ai plimbat cu masina 4 zile... daca o fii furata, o avea datorii pe ea si nu le-a platit si tu nu o poti inregistra?
Cauta de urgent propietarul sa iti dea fiscalul masinii ca sa poti face inregistarea si las aplimbatul pana nu rezolvi asta.

| sofisis a răspuns:

Cam toata lumea procedeaza asa. Fiscalul majoritatea il dau dupa ce vand masina efectiv. Suna-l pe proprietar si intreaba-l cand iti trimite fiscalul

| anonimuIl a răspuns:

Nu trebuia să îi dai banii până nu aveai fiscalul.