| AndrewR a întrebat:

Am nevoie de ajutor!
Am o problema la un golf 4!
Nu mi se aprind becurile pe spate cand bag in marsarier, becurile sunt bune, acum nu stiu daca este din cutie sau senzorul de marsarier. Mentionez ca am fost la un mecanic si a incercat sa imi inlocuiasca senzorul cu altul after market(care nu stiu cat de bun era) doar ca pana sa-l inlocuiasca a facut o proba cu 2 fire iar becurile erau aprinse. Daca atunci s-au aprins, de ce ar putea fi din cutie? Help

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca atunci cand faci scurt pe contactele "senzorului" de marsarier lampa/lampile albe de marsarier se aprind inseamna ca nu exista nicio problema electrica in circuit cu exceptia acelui "senzor" (de fapt un simplu intrerupator). Se poate demonta intrerupatorul ("senzorul") de pe cutie si verifica separat cu un aparat de masura pe functia de continuitate daca functioneaza. Testul se poate face si direct pe cutie dupa ce scoti cei 2 papuci.
Daca nu functioneaza montat pe cutie si nu functioneaza nici dat jos si actionat cu mana atunci e intrerupatorul (senzorul), cel mai probabil.
Daca nu functioneaza montat pe cutie dar functioneaza dat jos este problema mecanica in cutie, foarte putin probabil.

| Denila123 a răspuns:

Vezi ca are un senzor pe cutie schimba curata-l vezi ce faci