| Fr3You a întrebat:

Salutare

Am o intrebare, la cati km trebuie schimbate filtrele de polen, combustibil si aer si ce se poate intampla sau care sunt efectele daca nu sunt schimbate in timp util? Am cumparat recent o masina si am observat in carte, care schimbate recent( 2 luni) doar filtrul de ulei si uleiul Filtrele de polen si combustibil au fost schimbate la 116.583 de km, iar cel de aer la 94.500 de km. Preciez ca acum masina are 227.000 de km.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Uleiul la motor si cu filtru, se schimba in acelasi timp.La cat timp? Depinde ce ulei folosesti, scrie pe ulei cati km poti merge cu acel ulei.
Filtru de aer la motor se schimba in fctie de cat de murdar este, deci depinde pe unde mergi cu masina, daca mergi pe drumuri de tara, daca mergi doara prin oras etc.
Daca mergi doara prin oras si folosesti filtru de aer de unica folosinta schimbi pana in 40-50 mii km,sau mai putin,dar si aici la fel depinde de filtru si ce scrie pe el,pentru ca pe cutia filtrului scrie cati km poti merge.
Mai sunt filtre care se spala, alea merg de regula dublu fata de astea ce le pui o singura data si le arunci, dar la fel si pe astea scrie cati km mergi pana cand trebuie sa le speli.
Filtru pentru cabina, scrie in cartea masinii cand trebuie schimbat, dar si acolo e la fel, depinde de filtru si pe unde umbli cu masina.sau ce filtru folosesti.
Cand mergi la magazin,sau chiar online,citeste descrierea acelui filtru,sau a mai multora apoi iei ce iti place sau ce bani ai.

Ce se intampla daca nu le schimbi la timp?
La ulei piesele motorului care necesita lubricare or sa se uzeze mai rapid,iar pentru ca si filtru de ulei se infunda,poti avea o circulatie defectuasa a presiunii uleiului in motor,iar lucru asta nu este bun deloc.
Filtru de aer daca este prea murdar nu-ti va duce destul aer in galerie,dar asta nu prea afecteaza mai nimic,asta pentru ca atunci cand se intampla,calculatorul masinii prinanumiti senzori o sa aprinda la bord check engine,deci o sa stii ca ceva nu este in regula.
Filtru de cabina ala poti sa-l tii cat vrei,nu prea se intampla nimic asa grav,poate circulatua aerului sa se faca mai slab, rau sa faci compresorului de AC sau sa zic sa inghete radiatoru, nu prea pentru ca AC de la masina are destui senzori care pot opri, deci in cel mai rau caz n-o sa mai ai rece in masina, dar ca astea sa se intimple afr trebuie toate aceste filtre sa fie dezastru laughing
Sa iti zic ceva, am verificat odata un audi a4 si nu mai avea filtru de ulei deloc,se facuse moloz,pur si simplu filtru disparuse,am scos bucati de filtru namol,era filtru din ala ce se baga in carcasa [proprie a masinii.
Dar masina inca functiona, uleiul era negru smoala, masina era pe benzina, la diesel uleiul se face negru si duopa cateva zile.

Deci chestiile astea sa zici ca ar afecta asa de grav, nu se intampla ca ai putin filtru murdar, dar este bine sa schimbi la timp toate pentru a mentine masina mult timp in conditii bune.

| Frank51 a răspuns:

Hai să îți zic eu ce se întâmplă dacă nu le schimbi în timp util, scade fiabilitatea cu 0.01%. Dacă în schimb vorbim de un timp exagerat de mare(2-3 ani), acel procent se ridica pe la 10-15%, ceea ce înseamnă că acel motor se va strica mult mai devreme.

Filtrele de polen și de aer nu vor influența fiabilitatea, doar performantele motorului și aerului din interiorul mașinii.

| Digikey a răspuns:

Filtrul de aer costa 30 de lei si se schimba in 5 minute.
Eu il schimb la 10.000 deoarece arata destul de urat.
Are influenta asupra consumului si al fumului emis de masina.
Este destul de important si pentru viata motorului in functie de cat de bine filtreaza. Unii se zgarcesc si pun chinezarii, apoi se vaita ca au probleme.
La fel si filtrul de combustibil.Este foarte important sa fie de calitate.
Cel de polen este vorba doar despre plamanii tai, ce respiri inauntru.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Am inteles ca e ok sa schimbi filtrul de aer, polen si combustibil tot la al doilea schimb. cel de ulei si uleiul mereu. Personal le schimb pe toate de fiecare data fiindca nu am ce rau sa ii fac masinii daca fac asta.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Uleiul și filtru ulei îl schimb anual, restul tot la al doilea schimb de ulei
Se adună mizerii ori alte impurități iar acestea fac sa scadă performanțele autovehiculului.
Îți sugerez sa schimbi tot la mașină deoarece nu se știe ce și nu a schimbat. așa am făcut și eu cu ale mele
Fii binecuvântat