| Puiu271 a întrebat:

Am o problemă cu mașina Ww Golf 4. Astăzi am scos masina la poarta, și apoi am mai stat pe banca vreo 2 minute până să plece și cheia o aveam langa mine, iar dintr-o dată masina fiind deschisa se închide singura, fără să apese nimeni pe cheie. În mers masina nu făcea figuri doar cand o opresc. După ce am ajuns acasa si am băgat masina in garaj și am pus cheia în cuier iar a început să se închida singur. De la ce ar putea fi? A mai întâlnit cineva astfel de problema?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Masina are un fel de sistem, gen, daca o deblochezi accidental si nu deschizi o portiera, sa se incuie la loc.
Ei bine, asa e si la tine.
Problema e ca tu ai un defect la yala soferului cel mai probabil, din acest motiv, portiera ta nu e detectata ca fiind deschisa, masina nu stie, asta, crede ca masina e descuiata accidental si o incuie la loc.

Cand cheia este in contact (si contactul a fost pus, fara a se scoate cheia ulterior) masina nu se va incuia, deoarece stie ca e cheia in interiorul eu, de asta nu se incuie si in mers.

| Puiu271 explică (pentru OldSoul):

Nu am defect doar ca atunci când de închidea singura aveam toate ușile închise. Multumesc pentru răspuns! Dar totuși am o dilema : masina pana acum nu a făcut niciodată așa de vreo 2 zile face, și i-am scos bateria de la telecomanda și am schimbat-o și nu mai face așa.

| OldSoul a răspuns (pentru Puiu271):

Nu prea vad ce legatura ar avea bateria cu asta, poate doar sa fi ramas un buton de la telecomanda pe deblocat.

6 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Este setata sa se inchida singura.Si a mea face la fel.

| Puiu271 explică (pentru Panamax):

Mulțumesc pentru răspuns!

| cyberalex a răspuns:

Normal, IMMO este programat sa inchida masina dupa un timp prestabilit cand cheia nu este contact.
Atentie, sa nu o lasi in masina pe scaun sau in alta parte, numai in contact.

| Puiu271 explică (pentru cyberalex):

Multumesc pentru răspuns, ma speriasem credeam ca e vreun scurt sau ca e de la bateria cheii.