| anonim712546 a întrebat:

Salutare, am o problema cu plafoniera. Am un ford focus mk1 ghia. Am cumparat becuri cu led ba9s, daca pun becul stock se aprinde (cele de le pornesti din buton ma refer), daca pun becul cu led, nu se aprinde, probabil are circuitul schimbat. Cum pot schimba polaritatea sau exista adaptor de la ba9s la w5w, dar fara fire, sa fie bagat direct in dulie cel w5w. VA ROG AJUTOR, dau funda!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un electrician autote poate ajuta, nu umbla tu sa faci vreun scurt, ca ia foc masina.

| OldSoul a răspuns:

Daca ai luat cele mai ieftine becuri care le-ai gasit la ce te astepti?
Becurile standard au un consum mai mare decat acestea iar cand pui unul care consuma mai putin le detecteaza ca fiind arse, si le taie alimentarea.
Ai nevoie de becuri cu "Error free" numite si "CanBus" sau eventual montezi o rezistenta in circuir, dar pentru asta se intervine asupra firelor.
Asa ca, sfatul meu, fie dai bani pe ceva leduri bune, fie te multumesti cu cele simple.

Oricum mai bine ai incerca sa vezi daca sunt functionale acele leduri sa nu fie arse, ca de polaritate la acel model nu are cum sa fie inversata.

| anonim712546 explică:

Pai de aia nici nu umblu la instalatie si va întreb pe voi daca exista sau nu adaptor, da nu din ala cu fire si este inversata polaritatea, dar in plafoniera si de aia caut bec tot cu polaritate inversata sau ceva sa meargă cu LED, ca deja ma enervează.