| IeremiaAlin68 a întrebat:

Salutare ..am o problema urgenta..am un Audi A4 B5 din '98 schimbat azi anvelopele pe față..am pus ceva de la 195/65 r15 la 195 /55 r15 iar dupa cam 2 km mi se tot aprinde martorul de la abs si cel cu semnul exclamarii (!) ..si tot asa doar dupa o distanta de cam 2km..va rog, ce poate fi?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Verifică senzorii să nu-i fi mișcat/deconectat/rupt la schimbarea roților

| OldSoul a răspuns:

Data următoare pune toate anvelopele la fel și vei scăpa de probleme de acest gen.
Asta e problema, ca ai pus 195 55 în loc la 195 65, în fata cauciucurile sunt mai mici decât în spate, prin urmare va face o rotire completa mai ușor decât rotile din spate, calculatorul sesizează asta, și de aici apare problema.