| VladAntonio a întrebat:

Salutare, am planuri mari vara asta dacă nu cumva revine starea de urgentă și nu mai pot ieși din casa deloc.
Bun, de când am început facultatea folosesc un audi Audi A7 3.0 quattro anul 2013, evident diesel, 224 CP, mașina o am de la 98 de mii km iar acum are 177mii km (4 ani), mașina încă merge, toate schimburile le-am făcut doar la service autorizat și am totul la ea! Ideea e ca se uzează o mașina folosită zilnic mai ales pe drumurile noastre se uzează de la vopsea la jante, brațe etc.
Îmi permit sa o întrețin, după cum am spus mașina merge, este intr-o stare excepțională dar parca m-am cam saturat sa tot întrețin o mașina de 7 ani plus ca își piere valorea enorm de la 38 de mii acum le găsești la 16-17-18 mii...
Vreau sa o schimb și sa îmi iau un. RR SVR 2017 sau un q5 2017 totuși e altceva știu, ce părere aveți? Rămân tot pe un audi sau trec la o englezoaica (prețul de achiziție nu diferă foarte mult, in schimb întreținerea da).

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Întreabă părinții. Dacă tot le spargi atâția bani, consider că au un cuvânt de spus.
La 177000km încă nu ai dat de defecțiuni, să vezi cum e după 300000, când deja schimbi turbine, demaroare, cutii de viteze, etc. Nu pe toate, dar mereu sunt șanse să pice o componentă mare.
Nu mai zic de valorile injectoarelor, la vârstă înaintată.
Eu nu as merge pe gama Q din doua motive:
1. sunt urâte cu finalizare
2. Audi e un VW mai urât, supraevaluat când e considerat premium.
M-aș orienta către concurenții lui, fie ei englezi ori tot germani.
Ca sfat pentru decizie, recomand test drive cu modelele care te interesează. Eventual închiriezi câte 2 zile fiecare, și vezi cum te simți cu ea, pentru că asta e cel mai important.
Întreținerea nu este un capitol atât de demoralizant, dacă ești mulțumit de ea.

| Panamax a răspuns:

Iti permiti sa o intretii cu bani parintilor.
Cred ca pe ei ar trebui sa-i intrebi.

| VladAntonio explică (pentru Panamax):

Care-i faza omule, am pus o întrebare la care doresc un răspuns, tu poți sa răspunzi la ceea ce am întrebat sau NU. Dar nu îmi veni mie aici cu speculații de adolescent needucat!

| Digikey a răspuns:

Practic te-ai saturat de ea.
Pai daca cei care te intretin au bani este pacat sa nu profiti de situatie.
Cand o sa-si castigi singur existenta, o sa vezi diferit lucrurile.
Tu esti la poza de profil?
rolling on the floor