| Drag00s a întrebat:

Salutare. Am si eu nevoie de foarte multe sfaturi, BUNE, pareri, informatii...etc (DE PREFERAT DE LA CEI CARE STIU DESPRE CE E VORBA).
In urmatoarele 2 luni vreau sa imi achizitionez o masina, tin sa mentionez ca va fi prima mea masina si nu vreau sa fac nici o greseala... Suma de care dispun nu este deloc imensa, si anume 3500E, dar am gasit cateva masini in banii astia. Eu am ramas totusi cu gandul la o masina si anume un VW Golf 4, si vreau sa stiu daca am sanse sa o gasesc in stare destul de buna la banii astia(3500E), si daca bineinteles se merita, ce plusuri am si ce minusuri am daca aleg sa o cumpar.
Astept parerile si sfaturile voastre! Dau funda! happy
Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| Braunion a răspuns:

E o alegere cam proasta. In primul rand ca este o masina veche si in al II-lea rand ca este foarte inghesuita. Astea ar fi principalele 2 minusuri. Apoi, daca e benzina consuma mult (pentru ca Golfurile au in gnr motoare mari) iar daca cumva esti incepator e sinucidere curata.
De banii astia gasesti mai mult ca sigur Un Ford Focus sau un Opel Astra 2001+ (in care sa-ti mai poti plimba si 3-4 tovarasi) si cu care sa poti merge si la hipermarket fara a ocupa toata bancheta din spate cu produsele cumparate.
Personal, te indrum spre o masina mai noua de 2006 (la banii astia gasesti Logan Laureatte in stare excelenta)

| ionutZzG30 a răspuns (pentru Braunion):

Ford focus si opel astra foarte bune masini!

| Mariussss14 a răspuns:

Iti poti lua un bmw 320d din 2000-2002 sau Mercedes c200-220 2000-2002 sau Mercedes c220 Coupe etc.

| ionutZzG30 a răspuns:

O alegere foarte buna golf 4 si la pretul pe care il deti gasesti destul de performante un verisor de-al meu cu 3300 e are un golf 4 in 4 usi nu e breack scurt 1.9 tdi si merge excelent si e si foarte silentios, acum depinde pe ce carburant o vrei benzina/disel variante pe benzina gasesti ff multe si la un pret foarte scazut disel sunt mai putine dar rezista la mult mai multi km decat benzina! poti opta si poti opta pentru un ford mondeo sunt mai aratoase ca golful si mult mai puternice, sau un opel vectra c,. http://www.youtube.com/watch?v=VoO_6fIRFHw opel vectra c, http://www.youtube.com/watch?v=tj_ZRpjuou0 golf 4, http://www.youtube.com/watch?v=NWTUHD9g8WE ford mondeo

| Anonymousss2345 a răspuns:

Sa nu te apropii de Volvo, Alfa Romeo, Mercedes ca sunt scumpe piesle si Renault si Opel nu sunt de calitate...E bine ca te-ai gandit la Golf, ai putea sa-l iei variant, sau la banii astia gasesti Audi A4 din 1998 cu motor 2.0T 126 CP, sau cel mai bine iti iei un Passat diesel.

| Marincus_Alexandru_1994 a răspuns:

Uite ceva mai bun happy vrei ceva bun si ieftin la bani aia poti gasi un opel astra (break sau clasic) cum doresti cu motor de 1.7 litri diesel consum foarte redus happy (p.s in oras in Bucuresti maxim 7 si in afara la drum lung 5-6 depinde cum mergi cu ia ) oricum nu te grabi la alegerea masini. daca nu te pricepi sa vezi daca a fost busita sau daca are probleme la motor ia pe cineva cu tine big grin motorul il verifici repede dai o tura cu ia si i dai un pic plafon happy daca scoate fum "mult" sa iti iei gandul de la turbina big grin p.s golf 4 e bun dar nu gasesti la 3.500 e unu in stare buna si sa nu iti ei logan big grin