| DaniiJDK a întrebat:

Salutare. Am si eu o intrebare: am un Opel Astra G si vreau sa schimb antigelul din el. Cum fac antigelul? Am auzit ca se dilueaza cu apa, cum este? Multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai sa cumperi antigel concentrat, cumperi si apa distilata.
Calculezi proportia pe care o vrei (eu cumparam la -40 si il faceam 1:1 cu apa, sa obtin -20), apoi il amesteci intr-un vas separat, inainte de a-l baga in motor.
Poti prepara in mai multe 'rate', esential este sa respecti proportia. Adica poti pune 1l de antigel, 1l de apa, intr-o sticla de 2-2.5l, ii torni in motor, apoi prepari inca o 'doza', si tot asa.
E foarte important sa nu torni apa fara antigel in motor, chiar daca in motor exista antigel, orificiile de racire sunt atat de inguste, incat nu apuca sa se amestece apa cu antigelul acolo, iar la inghet ti se vor forma dopuri de gheata.
Am patit-o si eu, si alti prieteni: din cauza scurgerilor am mai completat vara cate un pic de apa, toamna am mai pus cate un pic de antigel, am facut test cu densimetru in radiator si vasul de expansiune, parea totul ok, insa la primul inghet, mie imi fierbea motorul la -12 grade, iar lui i-a plesnit si o pastila de siguranta din motor.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum il cumperi, diluat sau nediluat, scrie pe sticla ce si cum

| K0sti a răspuns:

Iti spune vanzatorul la magazin!

| Madalinqqq a răspuns:

Pe sticla de antigel sa-r putea sa ai instructiuni(la unele sunt)!