| Constantinescu_ValenTin_1998 a întrebat:

Salutare, am și eu o întrebare către noi, nu știu cum se procedează.

Ieri am cumpărat o mașină, am făcut contract de vânzare-cumpărare și încă nu am luat fiscalul de la cel care am cumpărat mașina, cu actele ei se mai poate circula? Mă refer la Asigurarea RCA, ITP și rovigneta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai imporatnt document al unei masini la vanzarea ei este certificatul fiscal, care iti spune ca nu are datorie pe masina, sau alte nereguli.
Daca nu l-ai luat, inseamna ca ti se ascunde ceva si actul ala de vanzare-cumparare s-ar putea sa nu fie valid.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti circula 90 zile sau pana cand expira actele amintite de tine mai sus.

In 90 zile ai obligatia sa inscrii masina pe numele tau, asta daca bineinteles primesti fiscalul de la respectivul.

Daca nu il primesti poti considera ca ai luat teapa si singura solutie e sa il dai in judecata.

| Frank51 a răspuns:

Se poate circula pana sunt valabile.

De obicei la întocmirea contractului nu se dă toată suma de bani, până la scoaterea din evidențe.

| dinaprilie a răspuns:

Cel mai important document si pe asta nu il luati/cereti.e greu de inteles